Små öar – stora problem

Port Louis, Mauritius, 050111 (IPS) – “Små öar, stora insatser”, är den slogan som just nu gäller vid en internationell konferens på Mauritius. Man skulle även kunna lägga till “stora problem”, för det är vad som kommer att diskuteras av de närmare två tusen delegater som är samlade här för att delta i en FN-konferens om framtiden för de 37 små önationer och utvecklingsländer som ingår i gruppen Sids.

Konferensen hålls i skuggan av den tsunami som på annandagen ledde till att fler än 150 000 människor förlorade sina liv, och som drabbat miljontals människor. Flodvågen visade hur sårbara och isolerade dessa små önationer är, en utsatthet som också påverkar ländernas handel, hälsovård, energisituation och jordbruk. Syftet med konferensen, som pågår denna vecka, är enligt FN:s generalsekreterare Kofi Annan att nå fram till en aktiv strategi för att genomföra de beslut kring Sids som man kom fram till i Barbados 1994. Vid det FN-mötet beslutades att man skulle agera regionalt, nationellt och internationellt i en lång rad olika frågor, allt från klimatförändringar till frågor om marina resurser och turism.

Men trots vädjanden från FN:s generalförsamling har det inte hänt särskilt mycket sedan dess. Mötet i Mauritius syftar därför till att få fram strategier för att få saker gjorda.

FN-sändebudet Anwarul K. Chowdhury, som leder konferensen, menar att den är mycket viktig.

– Om detta tillfälle för det internationella samfundet att ge stöd till Sids i deras utvecklingsarbete inte lyckas, kan det komma att ta årtionden innan nytt tillfälle ges, säger han. Representanter för de små önationerna menar att den åtgärdsplan som blev resultatet av mötet i Barbados misslyckades eftersom biståndsgivarna inte gav den tillräcklig prioritet.

Väst ges ansvaret för många av de problem man upplever i de små önationerna. – Vi gör vår del, men vi behöver också internationella partners, säger Claude Morel, ledare för Seychellernas delegation. – För att nämna en sak – vi producerar inte föroreningarna, utan är dess offer.

På Seychellerna har man de senaste åren upplevt allt hårdare regn, berättar Morel. Ökande havsnivåer hotar att fullständigt dränka önationer som Nauru, Maldiverna och Tuvalu. Upp till 14 stora tropiska stormar har under den senaste säsongen drabbat Karibien, vilka orsakat förstörelse för många miljarder dollar. Bland Sids återfinns allt ifrån större länder som Haiti med 8,4 miljoner invånare till minilandet Nieu i Stilla havet med bara två tusen invånare. Det som de flesta av dessa länder har gemensamt är vad vissa kallat “avståndets tyranni”, vad gäller allt som måste importeras eller exporteras. Stigande vattennivåer hotar i första hand de minsta önationerna. Enligt Panelen om klimatförändringar steg havsnivåerna tio gånger snabbare under de senaste hundra åren än man bedömer att de gjorde under föregående tre tusen år.

FN-siffror visar samtidigt att det årliga biståndet till Sids sjönk från 2,3 miljarder dollar till 1,7 miljarder under det senaste årtiondet. Men kanske kan flodvågskatastrofen i Asien bli en katalysator för ökande resurser till de små önationerna. Maldivernas ambassadör Muhamed Latheef säger till IPS att han bedömer att chanserna är goda för att ett globalt partnerskap ska kunna skapas för att ge skydd mot naturkatastrofer och andra hot som Sids står inför.

Hilmi Toros

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *