Washington, 140326 (IPS) – Korruptionen inom utvinningsindustrin är omfattande på flera håll i världen. Men genom Initiativet för ökad transparens inom råvaruindustrin, EITI, vill flera länder – nu senast USA – börja arbeta för att komma åt problemen.
I förra veckan godkändes USA:s ansökan om medlemskap i EITI. USA blir därmed det första landet inom G8, en sammanslutning av världens rikaste nationer, som formellt blir medlem i EITI. USA har nu tre år på sig att uppfylla EITI:s krav.
Organisationen EITI – vars sekretariat ligger i Oslo och leds av svenske Jonas Moberg – är en förkortning för Extractive Industries Transparency Initiative och syftar till att öka transparensen inom råvaruindustrin. Att USA nu blir medlem visar på en ökande global trend för större transparens inom gruv- och oljeindustrin menar förespråkare. I USA:s fall kommer även sektorn för förnybar energi att ingå.
-Det här innebär ett erkännande av att transparensen är viktig, inte bara för investerare utan även för länder med utvinningsindustri och de lokalsamhällen som finns i dessa områden, säger Paul Bugala som arbetat med USA:s ansökan om medlemskap och som är analytiker på Calvert Investments som är inriktade på socialt ansvarstagande.
EITI är en koalition av länder, företag och grupper i det civila samhället som vill motverka korruption genom att låta medborgarna i råvaruproducerande länder få kunskap om hur mycket utländska företag betalar för den olja, koppar och andra råvaror som utvinns. De länder som blir medlemmar i EITI måste genomgå en process där landets nationalräkenskaper kontrolleras av en oberoende revisor.
Stephen Comstock vid den amerikanska olje- och gasindustrins handelsorganisation, API, hoppas att medlemskapet i EITI kan innebära att amerikanska medborgare får en större kunskap om de betydande inkomster som utvinningsindustrin står för.
Men kritiker menar att det på nationell nivå inte kommer att finnas en tillräcklig insyn.
-Den information som kommer att presenteras för allmänheten kommer att vara en sammanställning och sökbar endast på enskilda länder, år och vissa råvaror. Lokala gruvsamhällen kommer inte kunna avgöra om de får del av de inkomster de har rätt till. Med information på projektnivå skulle det kunna avgöras, säger Mia Steinle, koordinator för det amerikanska civilsamhället inom EITI och utredare i ett projekt om offentlig insyn.
Hittills är 42 länder medlemmar i EITI. Enligt organisationen uppfyller 26 länder för närvarande de krav som ställts och ytterligare 18 länder analyseras.
EU är samtidigt på väg att införa högre krav än EITI när det gäller redogörelser från bolag inom utvinningsindustrin. Liknande bestämmelser har införts i USA men inte börjat tillämpas. Tillsynsmyndigheter, bland annat den amerikanska myndigheten SEC, Security and Exchange Commission, och industrin har fördröjt ett införande. Nu finns förhoppningar om att EITI-medlemskapet ska snabba på processen.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

