Tegucigalpa, 120104 (IPS) – Den skenande våldsbrottsligheten, poliskorruptionen och organiserade kriminaliteten utgör en allt större prövning för Honduras. Nyligen beslutade den amerikanska frivilligorganisationen Peace Corps att kalla hem alla sina volontärer från Honduras, med hänvisning till den bristande säkerheten i landet.
På grund av läget i landet beslutade U.S. Peace Corps i slutet av december att kalla hem sina volontärer i landet, samtidigt som man inte kommer att skicka några nya volontärer till grannländerna Guatemala och El Salvador.
Mordstatistiken i de centralamerikanska länderna Honduras, El Salvador och Guatemala är bland de högsta i världen, och värst är situationen i Honduras. Peace Corps medarbetare har inte utgjort en specifik måltavla för våldet i landet, men på grund av det osäkra läget skickar organisationen under januari hem de 158 volontärer som för närvarande befinner sig där. Enligt den politiske analytikern Juan Ramón Martínez innebär beslutet ett hård markering för regeringen och övriga politiker.
-De har inte förstått allvaret med säkerhetsproblemen och behovet av reformer inom polisen, säger Martínez till IPS. Enligt Martínez är Peace Corps beslut ett allvarligare slag mot Honduras internationella anseende än det faktum att landet har fått biståndspengar genom ett program kallat MCC indragna. Detta efter att landets myndigheter inte hade ansetts leva upp till sina förpliktelser att bekämpa korruptionen och få bukt med straffriheten för människorättsbrott.
MCC är ett amerikanskt biståndsprogram som bland annat syftar till att minska fattigdomen och öka utbildningsmöjligheterna. Nyligen beslöt dock MCC:s styrelse att Honduras ska få ingå i ett program som innebär att man kan få förnyat bistånd, och om landet börjar lever upp till alla krav från MCC så kan man återigen bli aktuella för större biståndsinsatser.
Honduras utrikesminister Arturo Corrales säger till IPS att beslutet från Peace Corps att kalla hem sina volontärer utgör en tankeställare för landet.
-Men det finns ingen tid för tårar, tiden är inne för att genomföra de nödvändiga förändringarna för att öka säkerheten, oavsett om vi tycker om det eller inte. Att garantera folkets säkerhet ingår i vårt jobb, säger Corrales.
På senare tid har flera uppmärksammade mord inträffat i Honduras. Två universitetsstudenter mördades i slutet av oktober av poliser. I december dödades radiojournalisten Luz Marina Paz av beväpnade män, vilket innebär att hela 17 journalister mördats i landet under de senaste två åren. I december mördades även den tidigare säkerhetsministern Afredo Landaverde, som var en frispråkig kritiker av korruptionen inom den honduranska polisen. Landaverde mördades i samband med att han skulle vittna vid en rättegång med anledning av mordet på den tidigare narkotikabekämparen Julian Arístides González i december 2009.
Enligt källor vid landets åklagarämbete mördades González av poliser som ville förhindra att han skulle avslöja högt uppsatta myndighetspersoner som är involverade i knarkhandeln i landet. Innan han mördades gjorde Landaverde, som hade nära kontakter med den amerikanska ambassaden, flera uttalanden i pressen om hur omfattande poliskorruptionen är i Honduras, och i vilken utsträckning maffiorna har lyckats nästla sig in bland polisen. Han uppmanade till och med president Porfirio Lobo att se till att skapa en helt ny poliskår.
Sociologen Eugenio Sosa menar att den organiserade brottsligheten har lyckats växa sig allt starkare i Honduras – och att man inte bara ger sig på journalister utan även vittnen som vågar tala om poliskorruptionen och kopplingarna till internationella brottssyndikat. -De försöker skapa ett samhälle där rädslan härskar, och det råder inget tvivel om att 2012 kommer att bli ett avgörande år i fråga om säkerhetssituationen, säger Sosa till IPS.

