Jerusalem, 101105 (IPS) – Genom ett svenskt utbildningsprojekt inbjöds israeliska och palestinska skolor att ta del av varandras syn på historien. Lärare ställde sig positiva till projektet – men skolmyndigheterna på båda sidor tog avstånd från satsningen.
När två länder är i konflikt, och konflikten gäller territorier, är ofta undervisningen om det förflutna och om “fienden” en het potatis. Det gäller inte minst konflikten mellan Israel och Palestina och särskilt när parterna återigen är inne i en fredsprocess, om än vacklande, där syftet är att lägga det förflutna bakom sig.
Under de så kallade “fredsåren” efter Oslofördraget på 1990-talet, infördes ändringar i en del traditionella läroböcker inom det israeliska utbildningssystemet. För första gången undervisades om den palestinska historieskrivningen vid sidan av den israeliska.
Men under de senaste tio åren, i samband med den andra palestinska intifadan och den israeliska högerns uppgång, har de revideringarna skrotats med motiveringen att det finns behov av en “större patriotism”.
Israeliska företrädare kritiserar ofta den palestinska myndigheten för att utbilda unga palestinier med utgångspunkten att Israel inte har någon historisk rätt att existera. Att få bukt med sådana “provokationer” var några av den palestinska myndighetens skyldigheter i tidigare fredsavtal.
Ett svenskt utbildningsprojekt hör till ett av de senaste försöken att förmå palestinier och israeler att närma sig varandra och erkänna den andra partens rätt till en egen historieskrivning. Projektet kretsar kring en gemensam lärobok med titeln “Att lära sig de andras historiska berättelse”, där syftet är att presentera olika beskrivningar av konflikten.
Boken förkastades från början av de israeliska skolmyndigheterna och nu har även de palestinska skolmyndigheterna backat – trots att de inledningsvis godkände projektet.
Projektet inleddes efter att en svensk delegation besökte Israel och Palestina för ett år sedan och enades om att stödja ett initiativ som tagits av den israeliska professorn Dan Bar-On vid Ben-Gurion-universitetet och den palestinska professorn Sami Adwan vid Betlehems universitet.
Avsikten var att belysa hur förändringar i läroböcker kan bidra till försoning och fredsskapande insatser genom att motstridiga beskrivningar förenas.
Boken är publicerad på arabiska, hebreiska och engelska och täcker de tidiga skeendena av den sionistiska rörelsen för mer än hundra år sedan, samt det krig som ledde till bildandet av den självständiga staten Israel – vilket palestinierna kallar “Naqba” (katastrof).
Varje sida i boken är indelad i tre sektioner av samma storlek där den israeliska historieskrivningen står att läsa till höger och den palestinska till vänster. I mitten av sidan finns en tom kolumn där läsaren kan fylla i sina egna tankar och slutsatser.
I början av läsåret uppmanade de israeliska skolmyndigheterna rektorn för Sha'ar Hanegev-gymnasiet i södra Israel att sluta använda läroboken i undervisningen. I israelisk press motiverade Zvi Zameret, chef för utbildningsministeriets pedagogiska sekretariat, beslutet med att “berättelserna som presenteras i boken är ofullständiga och vilseledande”.
Bland annat har en jämförelse mellan förintelsen och vad som hände med palestinierna efter bildandet av staten Israel kritiserats starkt från israeliskt håll.
Aharon Rothstein, rektor för Sha'ar Hanegev-gymnasiet, har avböjt från att göra några offentliga uttalanden men har medgett att han varit tvungen att acceptera förbudet att använda den nya läroboken.
-Tyvärr fortsätter vi i samma gamla spår. Det fanns absolut ingenting i läroboken som kunde uppfattas som anti-sionistiskt. Här i söder lever våra barn under hot om raketbeskjutningar från Gaza och de är fast beslutna om att försvara sitt land. Ändå bör säkerhetssituationen inte avskräcka oss från att försöka förstå den andra sidan, säger en lärare vid Sha'ar Hanegev-gymnasiet som IPS talat med och som vill vara anonym.
Samtidigt som kritik riktas mot den nya läroboken pågår en insamlingskampanj bland högerorienterade lobbygrupper mot universitetslärare som anklagas för att sprida “post-sionistiska och Israel-fientliga” beskrivningar av konflikten.
Två palestinska skolor i närheten av Jeriko började använda den nya läroboken, vilket var första gången som den israeliska historiebeskrivningen introducerades för skolbarn på den ockuperade Västbanken. Dock ledde mediestormen kring det israeliska förbudet för boken i kombination med den vacklande fredsprocessen till att tillståndet för att använda boken drogs tillbaka. Företrädare för de palestinska myndigheterna har avböjt att kommentera händelsen.
Kort efter arrangerades ett möte i Sverige för att diskutera olika sätt att driva projektet vidare, trots officiella avståndstaganden från både israeliskt och palestinskt håll. Vid det mötet deltog enbart israeliska lärare utan uppbackning av de israeliska skolmyndigheterna.

