Afghanistan – fortfarande största opiumproducenten

New York, 090224 (IPS) – Odlingen av opium är fortfarande omfattande, visar en ny FN-studie. Närvaron av amerikansk militär och andra västmakter har inte gjort någon skillnad i Afghanistan.

– 90 procent av all opium som säljs i världen kommer från Afghanistan, säger Mylven Levitsky en av FN-experterna på global narkotikahandel vid FN:s narkotikabekämpningsorgan, INCB.

Enligt honom är det instabiliteten i landet som gör att handeln blomstrar. Rapporten visar att 7 000 ton opium produceras i Afghanistan varje år. Ur opiumet framställs även heroin. Cannabisodlingen ökar också eftersom den internationella efterfrågan blir allt större.

– Det är svårt att övervaka odlingarna som finns i gränstrakterna mellan Pakistan och Afghanistan, säger han.

Vallmoodlingarna är en nödvändig inkomstkälla för många bönder på landsbygden. Afghanska tjänstemän har betonat att det måste skapas alternativ till försörjning för dessa för att man ska kunna göra något åt narkotikahandeln. De kemikalier som används för heroinframställning bör också spåras.

Enligt uppgifter till IPS har FN-experter försökt klarlägga vilka läkemedelsbolag som exporterar dessa kemikalier, men hittills inte lyckats få fram det.

Afghanistan har också allt fler heroinmissbrukare. Den storskaliga handeln bidrar även till ökad organiserad brottslighet och korruption.

Studien visar också att Västafrika blivit ett nytt centrum för narkotikasmugglare från Sydamerika som skeppar sina varor till Europa. Globalt sett producerar Afrika en fjärdedel av all cannabis och även i Afrika ökar missbruket. De senaste siffrorna visar att 42 miljoner människor använder drogen.

Rapporten betonar att regeringar måste finna gemensamma åtgärder mot narkotikasmugglingen, eftersom nationella initiativ inte är tillräckliga för att komma åt den globala handeln.

Haider Rizvi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *