New Delhi, 070320 (IPS) – Minst 15 människor dödades i onsdags då polisen i Nandigram i östra Indien öppnade eld mot en grupp bönder som försökte förhindra att deras jordbruksmark skulle förvandlas till en ekonomisk frizon. Kritiken mot den marxistiska delstatsregeringen är mycket hård, även från det styrande partiets koalitionspartners.
Förutom de dödade skadades också minst 50 personer i sammandrabbningen. Utförsäljningen av jordbruksmarken och det sätt som protesterna slogs ned på har förorsakat en stor spricka i den vänsterkoalition som är satt att styra Västbengalen, men där i själva verket makten vilar helt hos Kommunistpartiet CPI-M.
Efter dödsskjutningarna har flera konfrontationer ägt rum mellan grupper från lokalbefolkningen och poliser samt anhängare till CPI-M. – Antalet dödade är betydligt fler än det officiella antalet på 15 personer, säger Aditi Chowdhury, social aktivist baserad i delstatshuvudstaden Kolkata. Oroligheterna i Nandigram började för två och en halv månad sedan då kampen om inrättandet av den ekonomiska frizonen inleddes. De företag som bedriver verksamhet inom en frizon får betydande skattelättnader.
Chowdhury har följt utvecklingen i regionen länge och enligt henne har polisen och anhängare till CPI-M begravt ett stort antal människor. Enligt Chowdhury omringades byarna av tusentals beväpnade poliser och polisen ska sedan ha skjutit för att döda. Chowdhury säger att lokalbefolkningens ilska förstärktes av att delstatsminister Buddhadeb Bhattacharjee sedan försvarade skottlossningen genom att hävda att polisen försökte upprätthålla lag och ordning.
Händelserna i Nandigram har allvarligt skadat Västbengalens vänsterkoalition, som styrt delstaten oavbrutet i tre årtionden. CPI-M:s koalitionspartier har varit mycket kritiska till polisens agerande.
Enligt Manju Majumdar medlem i Indiens kommunistparti, CPI, var polisens agerande i Nandigram “brutalt och barbariskt”. Även ledarna för de övriga två koalitionspartierna i vänsterkoalitionen har uttryckt sitt ogillande i skarpa ordalag.
Dessa koalitionspartier har sammanlagt 51 platser i delstatsparlamentet, medan CPI-M hela 176 av de sammanlagt 294 platserna. Men det finns också kritik mot polisens agerande inom CPI-M, liksom gentemot delstatsminister Bhattacharjee politik som går ut på att till varje pris industrialisera delstaten. Mellan skål och vägg kritiserar andra ledare inom partiet delstatsministerns politik som de anser är nyliberal.
Bhattacharjee tycks dock inte bry sig om kritiken, utan har fortsatt arbeta för att en industrialisering med hjälp av privata företag ska rädda delstatens ekonomiska problem. Han arbetar bland annat för att Indiens ledande affärsgrupp Tata ska kunna öppna en bilfabrik i Singur, trots att det innebär att lokala småbönderna då tvingas bort från sina jordbruksmarker.

