Blantyre, 060310 (IPS) – Förra årets skörd i Malawi var den sämsta på tio år, enligt FN:s matprogram WFP. Årets skörd väntas dock bli bättre och nu arbetar det östafrikanska landet med att modernisera sitt jordbruk för att skapa större matsäkerhet.
Årets majsskörd väntas bli dubbelt så stor som förra årets, tack vare en bra regnperiod och för att fler bönder fått tillgång till gödningsmedel, enligt landets jordbruksdepartement.
Men Malawi måste fortsätta att utveckla sitt jordbruk för att klara troliga klimatförändringar och hindra framtida matbrist, enligt Alick Nkhoma, som arbetar för FN:s jordbruksporgram FAO i Malawi.
– Malawi måste mekanisera sitt jordbruk och se till landets småbrukare får tillgång till gödsel och andra tillsatser, säger Nkhoma och menar att regeringens beslut att subventionera gödsel är ett steg i rätt riktning. Men trots det lägre priset på gödningsmedel har många malawier inte haft råd att köpa gödslet. Omkring 56 procent av befolkningen på landsbygden lever i fattigdom, jämfört med 25 procent av invånarna i städerna, enligt officiell statstik. 52,4 procent av malawierna räknas som fattiga och 22 procent som “ultrafattiga”. – Det betyder att omkring en av fem personer lever i absolut fattigdom och inte har råd att äta sig mätta, säger statistikkontorets chef Charles Machinjili. Inför den kommande skörden sålde staten nästan 150 000 ton gödningsmedel till subventionerat pris. Gödningsmedlet var särskilt ämnat för fattiga. Men flera fattiga bönder köpte gödsel och sålde den vidare till rikare bönder. Enligt en FN-utvärdering av Malawis chanser att nå millenniemålen bör regeringen återställa övergiva bevattningsplatser. Då skulle ytterligare 40 000 hektar mark kunna användas till småskalig odling av majs, ris och grönsaker. Småbönder producerar 80 procent av all mat i Malawi. Millenniemålen antogs av världens ledare vid FN-toppmötet år 2000. Ett av de åtta målen är att halvera den extrema fattigdomen och svälten före år 2015. FN rekommenderar också i sin utvärdering att bönderna får ökad tillgång till utsäde, gödsel och bekämpningsmedel om matsäkerheten ska förbättras. Malawis minister för utveckling och ekonomi David Faiti är enig med FN om att landet måste utnyttja sina vattenresurser bättre.
– Vi har Malawi-sjön och flera stora floder, men vi använder inte dessa tillgångar. Vi borde kunna producera minst tre skördar per år, säger han. Regeringen har tagit flera steg för att minska vattenbristen. Bland annat har man delat ut 400 pedalpumpar till landets 193 valkretsar. I tillägg till dessa pumpar utreder regeringen möjligheten att installera dieseldrivna bevattningssystem, viket Japans regering har visat intresse för att hjälpa till med. Men medan invånarna väntar på årets efterlängtade skörd och politikerna tar fram idéer för att modernisera jordbruket är fortfarande omkring fem av Malawis 12 miljoner invånare beroende av matbistånd. En av dem är den 50-åriga fyrabarnsmamman Falesi Sada. Hon bor i Nsanje-regionen, den region som drabbats hårdast av den nuvarande matbristen. När vi träffas arbetar Sada på familjens majsfält medan hennes man och två av barnen är ute och letar efter mat. Hon tar upp något som ser ut som småsten täckt med lera, men som är vattenliljelökar som hon kallar “nyika”. – Vi överlever på dessa nu för tiden, säger Falesi Sada.
Om man äter för många knoppar får man diarré, men det är inte den mest problematiska aspekten av att leva på “nyika”. Jägaren Khalid Hassen säger att människor riskerar att dödas av krokodiler när de samlar in knopparna. – Under de varma månaderna, mellan september och januari, går krokodilerna upp på land för att leta efter mat. Och för att hämta dessa knoppar måste människor gå i midjedjupt sumpvatten. Matbristen i Malawi har också förvärrats av aidspandemin. Enligt WFP har hiv/aids gjort att många är för sjuka och svaga för att arbeta och att andra måste ta hand om sjuka familjemedlemmar. Omkring 14 procent av malawierna är hivsmittade, enligt den nationella aids-kommissionen.

