Bangkok, 041220 (IPS) – Julen 2001 tillägnade rockstjärnan Bono från den irländska gruppen U2 låten Walk On till Burmas oppositionsledare Aung San Suu Kyi. Tre år har gått men Suu Kyi har förblivit en fånge i sitt hemland.
Suu Kyis husarrest förlängdes nyligen av landets regim med ytterligare ett år. Och i omvärlden ökar oron för oppositionsledarens säkerhet.
– Hon behöver vårt orubbliga, kompromisslösa internationella stöd, sa Bono nyligen.
I förra veckan uttryckte FNs generalsekreterare Kofi Annan sin “allvarliga oro” över att ha mottagit beskedet om att juntan dragit ner på Suu Kyis personliga säkerhetsstab och hennes tillgång till läkare. Suu Kyis privata säkerhetspersonal i hennes hem i huvudstaden Rangoon har skurits ned från 13 till 6 personer, och hennes läkare får hädanefter bara besöka henne en gång i veckan, meddelade hennes parti NLD. I september förra året genomgick Suu Kyi en operation. Detaljerna kring ingreppet är fortfarande oklara. Demokratiledaren Suu Kyi sattes i förnyad husarrest i slutet av maj förra året efter att hon och hennes anhängare attackerats av en grupp regimtrogna i norra Burma. Det var tredje gången hon sattes i husarrest efter att hon påbörjade sin kamp för demokrati 1988. 1991 fick hon Nobels fredspris för sin fredliga kamp för demokrati och mänskliga rättigheter. Hennes parti NLD vann en jordskredsseger i det val som hölls i landet 1990, men militärjuntan vägrade att acceptera resultatet. I dagsläget tillåts partiet inte ens ha ett eget faxnummer. Debbie Stothard från lobbyorganisationen ALTSEAN Burma är säker på att Suu Kyi inte kommer att brytas ner av den långvariga husarresten. – Hennes anhängare vet att för varje gång hon släpps kommer hon ut ännu starkare, säger Stothard.
– Suu Kyi har redan gått igenom det värsta i och med sin make Michael Aris död. Det var den mörkaste stunden i hennes liv.
Den dödssjuke Aris försökte 1999 besöka sin hustru för att ta farväl. Regimen vägrade dock, utan föreslog att Suu Kyi istället reste till Storbritannien för att besöka honom och hennes två barn där. Men eftersom hon visste att hon i så fall aldrig skulle tillåtas att komma tillbaka till Burma valde hon att stanna, och träffade aldrig sin man igen ALTSEAN målar i en rapport fram en mörk prognos för Burma inför det kommande året. Enligt gruppen var attacken mot Suu Kyi i maj förra året inledningen på omfattande tillslag mot landets demokratiförespråkare. Fram till slutet av februari i år hade 265 människor gripits, försvunnit eller dödats, enligt ALTSEAN. I oktober i år tog den hårda kärnan i militärjuntan kontrollen över makten i landet, bland annat genom att avskeda den tidigare premiärministern. Debbie Stothard menar att fler medlemmar av oppositionspartiet NLD kan komma att gripas under det kommande året.
Rockgruppen U2s stöd för Suu Kyi har lett till att bandets alla skivor är förbjudna i Burma, och den som ertappas med en skiva döms till 20 års fängelse.

