Rom, 020611 (IPS) – I en oväntad uppvisning av enighet avlossade 23 afrikanska ledare en bredsida mot de rika ländernas protektionism på toppmötet om världssvälten som just nu pågår i Rom.
”Vi begär inga allmosor. Öppna era marknader så ska vi hjälpa oss själva” löd budskapet från Afrika.
Över 815 miljoner människor i världen lider av svält eller undernäring. Värst drabbat är Afrika där tillgången till mat har minskat i samtliga regioner utom i Västafrika sedan det förra toppmötet om mattillgången i världen 1996.
– Låt oss sluta gå som katten runt het gröt, sa Ugandas president Yoweri Museveni när han skulle förklara orsakerna till svälten i Afrika. – De mest fundamentala problemen är inte vädret; inte bristen på bra utsäde; inte bristen på utbildning eller infrastuktur. Det är krig och protektionism. Museveni pekade ut Europa, USA, Kina, Indien och Japan som de mest protektionistiska regionerna och länderna. Botswanas president Festus Mogae sa att exempelvis hans lands export av kött hämmades av att mer avgifter läggs på varor ju högre upp i förädlingskedjan de kommer. Effekten av dessa avgifter blir att u-länderna fortsätter att exportera basvaror vilket gör att de aldrig kommer att resa sig ur fattigdomen, sa Mogae. Liknande uppmaningar gjordes minst 20 gånger under toppmötets öppningsdag. De afrikanska länderna fick stöd av Jacques Diouf, chef för FN:s jordbruksorganisation FAO, som också poängterade vikten av fria marknader och borttagandet av missriktade subventioner.
Diouf påpekade att länderna inom den ekonomiska samarbetsorganisationen OECD stödjer varje bonde med i genomsnitt 120 000 kronor per år, medan OECD-ländernas bistånd till fattiga länder motsvarar i genomsnitt cirka 80 kronor per bonde och år. Mer generösa handelsregler gynnar alla, sa Diouf.
– Tänk er storleken på marknaden om 800 miljoner hungriga människor blev konsumenter med verklig köpkraft?, sa han.

