010705 (IPS) – Sergej Blagov)
– Den nuvarande standarden på de ryska vägarna är inte tillräcklig för behoven hos en ekonomi på högvarv, sa premiärminister Mikhail Kasyanov efter att ha godkänt förslaget.
Enligt planen ska närmare 80 000 kilometer vägar byggas. Kostnaden beräknas till motsvarande 76 miljarder dollar. Förhoppningen är att ett bättre vägnät ska leda till lägre transportkostnader och en utbyggnad av turism, handel och industri.
Enligt landets kommunikationsminister Sergej Frank beräknas landets ekonomi tjäna närmare 300 miljarder dollar på ett förbättrat vägnät. Förtjänsterna ska komma från vägtullar och genom andra indirekta ekonomiska vinster.
Närmare fyra av fem stora motorvägar i Ryssland är för närvarande i dåligt skick.
Många städer i norra Ryssland och Sibirien, en del med närmare en halv miljon invånare, kan endast besökas med bil under vintern – då marken är stelfrusen.
Även landets viktigaste farled, den mellan Moskva och St. Petersburg lider av stora brister.
Det ryska vägnätet är 670 000 kilometer långt. Det är ungefär hälften av vad experterna menar behövs.
Enligt planen kommer nya transitvägar att byggas kring de stora transportnaven. Hit hör bland annat St. Petersburg och Vyborg vid den finska gränsen.
Men det är inte bara det dåliga skicket som gör att de ryska vägarna är farliga. Många rattfyllon färdas på vägarna och många kör alldeles för fort. Varje år inträffar mer än 170 000 trafikolyckor i landet, i vilka närmare 30 000 människor dödas och mer än 180 000 skadas enligt den officiella statistiken.
Det mycket spridda alkoholmissbruket är det största trafikproblemet – var fjärde olycka beror på fulla förare, och i vissa delar av landet står de för en ännu större del av olyckorna.
President Vladimir Putin har sagt att han vill se fler bilar på de ryska vägarna, vilket också är vad utbyggnadsplanen siktar på.
År 2010 beräknas 30 procent av Rysslands 145 miljoner invånare äga en bil.
(010705)
.

