010619 (IPS) – Medierna i Nepal har ställts inför nya utmaningar efter kungamassakern den första juni. I början av juni greps tre journalister och anklagades för uppvigling.
De tre journalisterna, som arbetade för landets största och mest inflytelserika tidningsförlag, frikändes senare av en särskild anti-terroristdomstol, men fallet drivs vidare och det kommer förmodligen att ha stor betydelse för hur långt pressfriheten i Nepal kommer att sträcka sig i framtiden.
– Det här är verkligen inte bra tider för pressen i Nepal. Det här fallet visar att regeringen försöker att skrämma oss, säger Suresh Acharya, ordförande i det nepalesiska journalistförbundet.
Fallet som ledde till åtal inleddes bara några dagar efter att tio kungligheter mördats i kungapalatset av kronprinsen Dipendra, som senare avled av de skador han fått då han sköt sig själv.
Tidningen Kantipur publicerade några dagar senare en debattartikel av doktor Baburam Bhattarai, den oberäknelige ledaren för landets maoistiska gerilla som under de senaste sex åren har fört en väpnad kamp mot regeringen.
Bhattarai hävdade att morden var resultatet av en konspiration inom palatset, och uppmanade den nepalesiska armén att göra revolt mot den nya kungen, Gyanendra.
Regeringen agerade snabbt. Samma dag som artikeln publicerades greps chefredaktören Yuvaraj Ghimire och två förlagschefer. De anklagades för uppvigling.
Men skadan var redan skedd.
– Det här var ett uppenbart hot mot pressen, säger Daman Nath Dhungana, konstitutionsjurist och tidigare talman i parlamentet.
– Det spelar ingen roll hur oaptitliga åsikterna är – i en demokrati kan man inte hindra sådana åsikter från att uttryckas. Men det har regeringen här glömt bort.
Domaren som prövade de tre journalisterna höll med om det resonemanget och friade de anklagade, i väntan på en fullständig utredning som kan dröja flera månader.
Gripandena har också generat kungapalatset, eftersom många menar att de utfördes på order därifrån.
Fallet kommer att bidra till att definiera gränserna för pressfriheten i Nepal – vilket inte är så dumt, påpekar många analytiker.
– Vi hoppas att domstolarna nu kommer att dra en tydlig linje för hur långt regeringen kan ingripa mot pressen. Det här är ett prejudicerande fall, och vi är optimistiska om resultatet, säger Taranath Dahal, som är redaktör för en lokal veckotidning.
(010619)
.

