Tyskland: Dömd 16-åring förklarar sitt brott med "Jag hatar negrer" negrer"

000901 (IPS) – De tyska politikerna sätter in nya resursermot det rasistiska våldet i landet. I går besökte den tyskeförbundskanslern Gerhard Schröder den plats där 39-årige AlbertoAdriano från Mozambique slogs ihjäl av nynazister tidigare i somras.

Schröder besökte Dessau i östra Tyskland dagen domen mot mördarna. En 24-årig man dömdes till livstids fängelse och hans två nynazistiska vänner, båda 16 år, dömdes till nio år vardera.

Schröder berömde domstolen för det snabba domslutet och sa att han hoppas att de långa straffen kan fungera som en varning – Tyskland tolererar inte rasism.

Allmänheten fick inte närvara vid rättegången. Men den tyska dagstidningen Frankfurter Allgemeine rapporterar att en av 16- åringarna på frågan om varför han attackerat offret svarade: “Jag hatar negrer”.

När domaren Albrecht Henning läste upp domslutet sa han att de tre mördat Adriano på grund av att han var svart. Domare Henning sa att alla tre sedan tidigare var övertygade högerextremister. En av de tre dömda har SS tatuerat på sitt huvud.

Domaren lade också vikt vid bakgrunden till brottet. Antalet högerextrema brott i Tyskland ökar och det finns omkring 9 000 våldsbenägna nynazister i landet, hälften i de fem staterna i östra Tyskland, sa han.

Bara under förra året mördades tre människor i Tyskland av högerextremister, enligt domaren.

Enligt den tyska regeringen har 30 människor dött på grund av rasistiskt våld i Tyskland sedan återföreningen av de två tyska staterna 1990. Men människorättsorganisationer anser att antalet dödsoffer är närmare 100.

Den tyska regeringen överväger att vädja till landets högsta domstol, den federala konstitutionsdomstolen, för att förbjuda det nynazistiska partiet NPD.

En del av satsningen mot rasismen är att det tyska inrikesministeriet har startat en federal telefonservice mot högerextremismen, med ett nummer som alla i hela Tyskland ska kunna ringa för att anmäla hot och våld med rasistisk anknytning.

Dessutom har en särskilt polisstyrka som kallas MEGA, den mobila styrkan mot extremism och främlingsfientlighet, startats.

MEGA-poliserna, vissa civilklädda och andra i uniform, ska tala med ungdomar, som är i riskzonen att falla för de extrema åsikterna, genom att söka upp dem där de brukar hålla till.

MEGA-poliserna ska föröka påverka ungdomarna positivt, säger Detlef Schuenke, chef för kommissionen för säkerhet i Oranienburg i östra Tyskland. De ska även stödja projekt mot högerextremism, våld och rasism.

(000901)

.

Ramesh Jaura

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *