Katmandu, 25.02.02 (IPS) – Kun asevoima ei tunnu tepsivän maolaisten sissien taltuttamiseen, Nepalin johto yrittää nyt kaivautua ongelman juuriin. Avainkysymys on työttömyyden vähentäminen, sillä nuorten uskotaan liittyvän sisseihin, koska muutakaan ei ole tarjolla.
Enimmäkseen syrjäseuduille keskittyvä sissiliike on ahdistellut Nepalin vallanpitäjiä jo kuusi vuotta. Liikkeen aatepohjana on maolainen kommunismi, ja se pitää esikuvanaan Perussa pitkään toiminutta Loistavaa polkua. Nepalissa tavoitteena on kuningasvallan ja demokratian kumoaminen ja siirtyminen sosialismiin.
Sissit ovat kyenneet häiritsemään normaalia elämää siinä määrin, että maahan julistettiin viime marraskuussa poikkeustila. Parlamentti päätti helmikuun lopulla jatkaa sitä kolmella kuukaudella. Päätös meni parlamentin alahuoneessa läpi äänin 194- 7.
Muutamia päiviä ennen poikkeustilan jatkamista Nepalin armeija koki tähän asti raskaimmat tappionsa taisteluissa sissejä vastaan. Sissit surmasivat 140 sotilasta ja 5 siviiliä Achhamin alueella 600 kilometriä pääkaupungista Katmandusta luoteeseen.
Tapaus sai opposition epäilemään, että kapinan taltuttaminen ei onnistu asevoimalla, ja se alkoi vaatia hallitukselta muita toimia. Kommunistipuolueen johtaja Madhav Kumar Nepal ilmoitti, ettei ryhmä tue poikkeustilaa ilman talous- ja sosiaalipakettia.
Yllättäen myös hallitseva Nepalin kongressipuolue yhtyi opposition vaatimuksiin. Pääministeri Sher Bahadur Deuballa ei ollut muuta mahdollisuutta kuin suostua, sillä poikkeustila vaatii parlamentissa kahden kolmasosan enemmistön.
Virallisten tilastojen mukaan Nepalin työttömyys on vain 5 prosenttia, mutta piilotyöttömyyden arvioidaan nousevan 47 prosenttiin. Nepalin 23-miljoonaisesta väestöstä 40 prosenttia elää köyhyydessä.
Pääministeri lupasi nyt tarttua toimeen työttömyyden vähentämiseksi, syrjäytyneiden yhteisöjen aseman kohentamiseksi ja korruption kitkemiseksi.
Tarkkailijat Katmandussa uskovat, että hallitus pitää lupauksensa, sillä viime kuukausien sotilastoimet sissejä vastaan eivät ole johtaneet mihinkään.
"Deuba ei voi luikkia pakoon, sillä hän on antanut julkisen sitoumuksensa parlamentin edessä. Hänen on ilmoitettava uusista toimista pikaisesti tai hän saa niskaansa opposition, oman puolueensa ja vielä kansan vihat", Kantipur-lehden politiikan toimittaja Narayan Wagle arvioi.
Pääministerin lähipiirissä usko uudistuksiin on vankka. "Älkäämme unohtako, että juuri hän pani alulle uraauurtavan maauudistuksen viime vuonna", pääministerin avustaja Achyut Wagle muistuttaa.
"Nyt hän haluaa varmistaa sen, että nuoria ei enää liity maolaisiin työttömyyden vuoksi. Pääministeri haluaa lisäksi vetää linjaa, joka tuo maolaiset takaisin normaaliin politiikkaan", hän jatkaa.
Nykyisen poliittisen ilmapiirin vallitessa se tuntuu kuitenkin epätodennäköiseltä, ainakin lähitulevaisuudessa.
Asiantuntijat muistuttavat, että Nepal on yksi maailman köyhimmistä maista. Henkeä kohden laskettu kansantuote on vain noin 250 euroa vuodessa, ja yli 80 prosenttia nepalilaisista kituuttaa pienviljelyllä. Kaikki tämä tarjoaa oivan kasvualustan kapinalle.
Nepalin poliittinen eliitti puolestaan on kahminut itselleen suuria omaisuuksia viime vuosikymmenen aikana. Rikastumisen keinot ovat monesti arveluttavia, mikä ei ainakaan vähennä kansan vihaa.
"Maolaiset yksinkertaisesti käyttivät hyväkseen kyläläisten oikeutettua suuttumusta", kehitysasioiden tuntija Dipak Gyawali tähdentää.
Ei ole sattumaa, että pääministerin uusi politiikka kajoaa myös korruptioon. Lahjontaa tutkivat elimet saavat lisävaltuuksia päästäkseen käsiksi eliitin vääryyksillä hankittuun omaisuuteen.
Uuden politiikan julistaminen ei kuitenkaan riitä. Se pitäisi myös toteuttaa, ja siinä Nepalilla on surkeat perinteet. "Paperilla meillä on mitä parhain perustuslaki ja politiikka, mutta käytännössä siitä ei seuraa mitään", nurisee kommunistipuoluetta johtava Nepal.
(Inter Press Service)

