JAPANI : Panda lähti kosiomatkalle Meksikoon

Tokio, 05.02.01 (IPS) – Ling Ling -niminen urospanda lähti tammi-helmikuun vaihteessa Japanista kosiomatkalle Meksikoon. Japanilaiset toivovat, että matkan tuloksena syntyy uusi panda, joka palaa Uenon eläintarhaan yksinäisen isänsä seuraksi.

Keinosiemennyksen hedelmänä Kiinassa 15 vuotta sitten syntynyttä Ling Lingiä odottaa meksikolaisessa eläintarhassa peräti kolme tyttöpandaa. Pandojen lisääntymiseen tähtäävässä yhteishankkeessa on japanilaisten ja meksikolaisten lisäksi mukana San Diegon eläintarha Yhdysvalloista.

Etukäteen on sovittu, että jos pandoille syntyy jälkeläisiä, ensimmäinen pentu annetaan Japaniin, toinen jää Meksikoon ja kolmas muuttaa San Diegoon.

Pandaa tunnuksenaan käyttävä Maailman luonnon säätiö (WWF) arvioi, että Kiinassa elää luonnonvaraisena enää tuhatkunta jättiläispandaa. Maailman eläintarhoissa karvaturreja on kaikkiaan 114, joista 99 Kiinassa.

Pandojen luonnollisen elinympäristön tuhoutuminen on ajanut eläimet yhä ahtaammalle, ja niiden lisääntyminen vankeudessa on osoittautunut perin vaikeaksi.

Osa luonnonsuojelijoista vastustaa Ling Lingin kosiomatkaa. "Villejä eläimiä on paras suojella niiden luonnollisessa ympäristössä", Japanin WWF:ää edustava Makiko Mizuno sanoo.

Uenon eläintarhassa pandaa hoitava Fukuharu Sugimoto katsoo kuitenkin, että yritys saada tarhapandat lisääntymään on varmin keino turvata eläinten säilyminen seuraavankin sukupolven iloksi. Uenossa ollaankin jo varauduttu siihen, että jos Ling Lingin kosioreissu epäonnistuu, seuraavaksi tuodaan tyttöpanda Meksikosta Japaniin. (Inter Press Service) .

Uncategorized

Suvendrini Kakuchin