Hanoi,, 11.12.96 (IPS) – Aasialainen elefantti liikkui aikoinaan laajalla alueella Intiasta Indokiinaan, mutta kanta on supistunut pieneksi. Vietnamissa luonnonsuojelijat yrittävät pelastaa tuholta maan viimeiset villinorsulaumat.
Uusimman laskennan mukaan Vietnamissa elää luonnonvaraisina enää 300 elefanttia. Salakaato uhkaa lopettaa koko kannan neljässä vuodessa.
Viranomaiset organisoivat maaseudun asukkaita suojelemaan villejä ja kesytettyjä norsuja salametsästäjiltä. Ylämaan vähemmistöheimon edustajia on värvätty suojelun erikoistehtäviin. Hankkeella on ulkomaisia rahoittajia, jotka pelkäävät, että aasialainen elefantti kuolee sukupuuttoon. Kolmivuotiseen ponnistukseen on varattu 2,7 miljoonaa markkaa.
Vartijoiden koulutuksessa ja varustamisessa hyödynnetään Intiassa ja Malesiassa saatuja kokemuksia.
Hankkeen rahoittajia edustava Joe Walston uskoo, että elefanttilaumoja kyetään suojelemaan, vaikka norsunluun korkea hinta houkutteleekin kyläläisiä osallistumaan sekä villien että kesytettyjen eläinten salakaatoon.
Metsätalouden tehtävissä kesytetyn norsun arvo voi nyky- Vietnamissa nousta 45 000 markkaan. (Inter Press Service)

