VENÄJÄ-UKRAINA : Ydinvoimateollisuutta laajennetaan

Lontoo,, 02.10.95 (IPS) – Venäjän ja Ukrainan viranomaiset sanovat lisäävänsä sijoituksiaan ydinvoimateollisuuteen taloudellisten seikkojen vuoksi. Venäjä hankkii näin elintärkeitä vientituloja ja Ukraina puolestaan supistaa energiasektorin paisuttamaa tuontilaskuaan.

Venäjän ydinenergiaministeri Viktor Mihailov toteaa maansa laajentavan ensi vuosikymmenellä ydinenergian tuotantoa 30-40 prosenttia.

"Ilman ydinvoimaa Venäjällä ei ole tulevaisuutta", Mihailov vakuuttaa. Hän ennustaa, että ydinsähkön osuus maailman sähkön tuotannosta nousee nykyisestä 17 prosentista 50 prosenttiin vuoteen 2100 mennessä.

Ukraina aikoo vähentää energiariippuvuutta Venäjästä kehittämällä seuraavan 15 vuoden aikana Ukrainan omaa ydinpolttoaineen tuotantokapasiteettiaan, kertoo ydinvoimasta vastaavan valtionkomitean puheenjohtaja Mihail Umanets.

"Ydinvoimasektorimme elää täysin Venäjän polttoainetoimitusten varassa. Useimmat länsimaat hankkivat polttoainetta vähintään kolmesta eri maasta välttyäkseen liian suurelta riippuvuudelta", Umanets perustelee.

Ukraina sai Neuvostoliiton hajoamiseen asti ilmaiseksi 14 reaktorinsa tarvitseman ydinpolttoaineen. Nyt Ukrainan energiasektorilla on vakavia ongelmia. Sähköstä yli 30 prosenttia tuotetaan ydinvoimaloissa.

Vuoteen 1997 asti Venäjä toimittaa Ukrainalle ydinpolttoainetta ydinohjuksista luopumisen korvauksena. Sen jälkeen Ukrainan on maksettava polttoaineesta valuutalla.

Umanetsin mukaan Ukrainalla on edellytykset tuottaa itse tarvitsemansa polttoaine. "Meillä on uraania ja zirkoniumia ja tieteellistä ja teknistä asiantuntemusta. Vain uraanin rikastuspalvelu on tarpeen ostaa ulkomailta."

Suunnitelman mukaan Ukraina nostaa ydinvoima-alan omavaraisuutensa 15 prosentista 60:een. "Jos saamme järjestettyä rahoituksen, saavutamme päämäärän viidessä vuodessa", Umanets mainitsee.

Mihailov toteaa, että Neuvostoliiton hajoaminen katkoi pahasti alan asiantuntijoitten välisiä yhteyksiä. "Nyt tajutaan, että meidän on yritettävä elvyttää kontakteja. Ennen muuta yhteyksiä on luotava entisen Neuvostoliiton alueella syntyneisiin itsenäisiin valtioihin."

Hänen mielestään markkinatalouteen siirtyminen koettelee ankarasti ydinvoimateollisuutta. Valtion määrärahoista riippuvien tutkijoiden ja opettajien toimintaedellytykset ovat romahtaneet.

Ydinvoimayhtiöiden asiakkaat ovat maksaneet kehnosti laskujaan, minkä seurauksena myös voimalat ovat olleet huonoja maksajia omille toimittajilleen. Tilanne on kuitenkin paranemassa. Viime vuonna vain joka toinen voimalan asiakas maksoi laskunsa asianmukaisesti, nyt 85 prosenttia.

Venäjä panee toivonsa energian ja teknologian vientiin hankkiakseen taloutensa piristeeksi kovasti kaivattuja valuuttatuloja. Yhdysvaltojen tuomitsema yhteistyö Iranin kanssa merkitsee Venäjän ydinvoimateollisuudelle lähes viiden miljardin markan tilausta.

Ydinvoimaministeriön päämääränä on myydä ulkomaille sekä teknologiaa, palveluja että materiaaleja, Mihailov kertoo. "Ydinpolttoainetta jo myymme ulkomaille ja meillä on

Standardireaktoreita on viimeksi myyty Kiinalle ja Iranille. Ministeri uskoo, että niitä tullaan tilaamaan muuallekin samoin kuin laivojen voimanlähteeksi kehitettyjä pieniä kelluvia ydinvoimaloita.

Venäjän ydinvoimaministeriö aikoo jatkaa hyötöreaktoreiden kehitystyötä ja panna käyntiin kahden uuden rakennustyöt. Belojarskiin pystytetään 600 MW:n laitos ja Ozherskiin Uralilla 800 MW:n voimala, jonka Mihailov odottaa olevan rakenteilla viimeistään vuonna 2002.

Työtä rahoitetaan nostamalla sähkön hintaa sekä myymällä korkeasti rikastettua uraania, radioaktiivisia isotooppeja sekä ydinteknologiaa.

Ukrainan yritys parantaa omavaraisuuttaan ydinvoima-alalla vähentää ennen muuta tilauksia Venäjältä.

Historiallisista syistä naapurien ydinvoimayhteistyö jatkuu silti joka tapauksessa pitkälle tulevaisuuteen. (Inter Press Service) 

Uncategorized

Judith Pereiran