Kuala Lumpur, 070828 (IPS) – Dussintals människor i malaysiska dödsceller saknar möjlighet att överklaga sina straff. Detta eftersom domarna mot dem aldrig blivit utskrivna på papper.
– Häng mig eller släpp mig, men lämna mig inte att lida en långsam död, säger Baha Jambol, 45, som efter nio år i dödscell fortfarande inte kan överklaga sin dödsdom. Han dömdes till döden i april 1998 efter att ha fällts för innehav av 50 kilo cannabis. Men eftersom domaren ännu inte skrivit ut domen och förklarat på vilka grunder han fällts kan Jambol inte få sin sak prövad igen.
– Utan en skriven dom kan vi inte överklaga, säger den kände människorättsaktivisten och advokaten Karpal Singh, som företräder Jambol. Skandalen med Jambols situation har skakat om allmänheten i landet och gett ny kraft till dem som arbetar för ett avskaffande av dödsstraffet. – Detta är ren parodi på rättvisa. Jambol har lidit i dödscell i nio års tid, finns det något som kan vara grymmare än det?, säger Singh.
– Jag uppmanar regeringen att omedelbart avskaffa dödsstraffet och avsluta lidandet för dem i dödscellerna.
Det finns dussintals andra i landets överfulla fängelser som precis som Jambol inte kan överklaga sina dödsdomar eftersom domarna inte fullföljt sin plikt att skriva ut och argumentera för sina beslut. Aziz Sharif, 28, dömdes till döden 2001, fälld för att ha mördat sin flickvän. Hans advokat Harbahjan Singh menar dock att domen är felaktig. Nu har sex år gått men domen går fortfarande inte att överklaga eftersom den inte finns på papper. Tidningen New Straits Times berättade nyligen om Aziz Sharif och den mentala tortyr han och hans familj går igenom i väntan på vad som ska ske i framtiden. Flera gånger har man vädjat till domstolen att förmå domaren att skriva ut dödsdomen, men hittills utan att lyckas. – Jag skrev fem brev till domstolen om saken men sorgligt nog har de inte ens haft hyggligheten att besvara något av breven, säger advokat Harbahjan Singh.
Både landets oppositionspolitiker och människorättsaktivister kräver nu att något görs för att förmå landets lata domare att sköta sitt arbete. Malaysia tillämpar dödsstraff för en lång rad brott. Över ett tusen människor har avrättats sedan landet blev självständigt 1957, och för närvarande sitter närmare 300 personer och väntar på att bli avrättade.

