Buenos Aires, 070215 (IPS) – Det bränsle som ett norskt kryssningsfartyg spillde ut i Antarktis kommer inte att leda till att vi får se dramatiska bilder på pingviner dränkta i olja. Men dieselutsläppet utgör ändå ett verkligt hot mot den känsliga ekologin i regionen, menar miljöexperter.
Det var när kryssningsfartyget, som hade 295 passagerare, den 30 januari gick på grund vid Deception Island vid Antarktis västra kust som 500-700 liter diesel spilldes ut, rapporterar Hurtigruten Group, det företag som stod bakom kryssningen.
Enligt en uppföljande undersökning som forskare från Argentina och Spanien har gjort kan bränslet ha avdunstat. Forskarna fann vissa spår på stranden, men inga allvarliga skador. Experter kommer dock att genomföra en mer ingående studie längre fram, för att undersöka om effekterna på miljön är allvarligare än det som syns vid en första anblick.
Miljöexperter varnade efter händelsen för att utsläppet skulle hota de pingviner, valar och skarvar som finns i området. När de fick redan på att det var ett så kallat lätt bränsle, inte tung olja, som spillts ut avdramatiserades dock händelsen. Oscar Amín, biolog och föroreningsspecialist vid Austral Centre for Scientific Research, förklarar dock att det både finns för- och nackdelar med ett lätt bränsle. – Det som är bra är att det mesta av dieseln avdunstar, men det dåliga är att det som blir kvar är mycket giftigt och dessutom vattenlösligt, säger han.
Sjögräs, tvåskaliga skaldjur och mindre fisksorter, samt fåglar och pingviner – som lever av fisken – drabbas sannolikt hårdast, förutspår Oscar Amín.
Deception Island är ett av Antarktis särskilt skyddade områden, beroende på dess biologiska mångfald och vetenskapliga och turistmässiga värde. Ön är en vulkanformation i form av en nästan sluten ring och hemvist för en bred fauna. Där finns också en varmvattenkälla som besökare kan simma i.
I en studie från år 2005 varnade biologen Rubén Quintana, verksam vid universitetet i Buenos Aires i Argentina, för att de stora kryssningsbåtarna som kommer till Antarktis ökar risken för bränsleutsläpp i den biologiskt ömtåliga regionen.
“Det antarktiska ekosystemet är synnerligt känsligt för störningar och har en väldigt låg naturlig kapacitet för återhämtning”, skrev han i sin rapport. “De 10 000 besökare som varje år kommer till Deception Island kan komma att förändra förutsättningarna för arterna i denna unika miljö”.
Rubén Quintana rekommenderade ökade kontroller för att minska riskerna för att turistfartygen spiller ut gifter i regionen.
Med tanke på de långsiktiga risker som turismen till Antarktis medför förespråkar nu den argentinska forskningsgruppen som undersökt den västra kusten att förebyggande åtgärder vidtas vid känsliga platser som Deception Island. Forskningsgruppen vill att dessa åtgärder ska skrivas in i ramverket för Antarktisavtalet, som varit i kraft sedan år 1961. *Tierramérica är en nyhetsservice som produceras av IPS med stöd från FN:s utvecklingsprogram och FN:s miljöprogram.

