Mexico City, 040602 (IPS) – Den mexikanska armén kan enligt lag ange hivsmitta som ett giltigt skäl för att avskeda en anställd. Men nu har en domstol i landet bedömt att lagen är diskriminerande och strider mot landets konstitution.
Domstolsbeslutet öppnar dörren för att den kontroversiella lagen kommer att slopas – vilket är precis vad många aktivister i landet kräver.
En släkting till den soldat som drivit fallet menar att domstolsbeslutet är en triumf – men varnar samtidigt för att man ännu inte vet vilket genomslag det kommer att få.
Soldaten fick besked om att han var hivpositiv i maj 1999. Tre månader senare, då det visat sig att även hans hustru och son var smittade, avskedades han av armén.
Han anmälde då fallet eftersom han ansåg att uppsägningen var oskälig.
Domstolen menar i sitt beslut att armén inte kan ha egna regler samtidigt som den mexikanska konstitutionen och flera andra lagar förbjuder att hivsmittade diskrimineras eller avskedas från sina arbeten. I domen hävdas att arméns beslut att avskeda soldaten är att betrakta som diskriminering.
Under de senaste tio åren har 270 fall av hiv eller aids konstaterats bland landets soldater, enligt de officiella siffrorna. Jurister som företräder hivsmittade menar dock att den verkliga siffran är betydligt högre.
Advokat Pedro Morales, som företräder 21 hivsmittade soldater, menar att domstolsbeslutet öppnar för möjligheten att få arméns diskriminerande lag upphävd.
Lagen om vilka skäl armén kan åberopa för att avskeda en anställd antogs förra året av kongressen. Enligt lagen orsakar hiv ett bestående handikapp, vilket är en giltig grund för avsked. Andra sjukdomar som också kan leda till avsked är exempelvis tuberkulos och diabetes.
Att lagen antogs utlöste skarpa protester från aidsaktivister i landet.
Rafael López Torres, juridisk rådgivare vid organisationen Mexikanska människorättsinstitutet, menar att de politiker som var med och godkände lagen gjorde det av okunskap.
– Jag är övertygad om att de inte ens läste igenom texten ordentligt, säger Torres, och påpekar att de bromsmediciner som finns i dag gör det möjligt för hivsmittade att leva långa och aktiva liv.

