Harare, 130903 (IPS) – Även om president Mugabe tog till alla medel för att säkra en seger vid presidentvalet i Zimbabwe i juli kommer det vara en helt annan sak att bekämpa den ekonomiska krisen i landet. Börsen i Zimbabwe rasade med elva procent dagen då det blev klart att Mugabe vunnit valet.
Det är den största nedgången under en enskild dag sedan 2009. Nu ökar oron för att det styrande partiet, Zanu-PF, kommer fortsätta att skrämma bort utländska investerare.
-Zanu-PF:s politiska åtgärder står i strid med investerares behov och för närvarande är Zimbabwe det land i världen som är minst attraktivt när det gäller investeringar, säger John Robertson, chef för konsultbyrån Robertson Economic Information Services, till IPS.
Han säger att det är viktigt att främja fler arbetstillfällen och ökad köpkraft bland befolkningen.
I mars 2008 godkände Mugabe formellt en lag om nationalisering av utländska företag i Zimbabwe. Lagen innebar att svarta zimbabwier skulle ha majoritetsägande i utländska företag och äga 51 procent av aktierna. Zimbabwes tidigare samlingsregering rev upp lagen i april 2010, men nu befarar en del bedömare att den ska återinföras.
Ekonomen Kingston Nyakurukwa varnar för att nationaliseringar skrämmer bort investerare.
-Utländska investerare är förpliktigade att inbringa 100 procent av kapitalet, bära 100 procent av risken, bistå med 100 procent av tekniken och samtidigt nöja sig med 49 procent av kapitalet samt betala skatt, säger han.
Mugabes politik har slagit särskilt hårt mot jordbruket och lett till att ekonomin slagits sönder. Innan jordreformen för att fasa ut vitt ägande av mark infördes år 2000, sysselsatte jordbruket 60-70 procent av befolkningen. Jordbruket brukade stå för 15-19 procent av landets årliga bruttonationalprodukt innan reformen infördes.
-När jordbruket fungerar dåligt, slår det hårt mot landets ekonomi, säger ekonomen Agrippa Ndlovu, till IPS.
Zimbabwe importerar nu mer jordbruksprodukter än vad landet exporterar.
-Industri- och jordbruksexporten minskade drastiskt mellan år 2000 och 2008 på grund av den ogynnsamma politiska utvecklingen, och särskilt på grund av reformen när jordbruksmark beslagtogs. Det genomfördes också en rad omstridda val mellan 2002 och 2008, säger ekonomen Tony Lewis till IPS.
Zimbabwe har inte haft några spannmålsreserver de senaste tio åren, trots löften från Mugabe om att landet åter ska bli självförsörjande på livsmedel. Landets ekonomi krympte avsevärt efter år 2000 vilket lett till en utbredd fattigdom och en arbetslöshet på 80 procent.
Zimbabwe exporterar idag guld, platina och järnlegeringar samt även bomull, textil, kläder och tobak, men till ett begränsat antal handelspartners eftersom flera västländer infört sanktioner mot landet.
Tendai Biti, finansminister i den tidigare regeringen, sa att uppskattningen att landet ska ha en tillväxt på 5,6 procent vid årets slut inte kommer att vara möjlig. Tillväxten väntas istället vara 3,4 procent i slutet av 2013.
Investeringarna ökade i Zimbabwe efter bildandet av samlingsregeringen 2008. De utländska direktinvesteringarna ökade från 50 miljoner dollar till nästan 400 miljoner dollar mellan 2008 och 2011. Efter det senaste omdiskuterade valet som gav Mugabe segern är det dock osäkert hur utvecklingen kommer att se ut.
-Jag är verkligen inte säker på vad jag ska göra nu eftersom president Mugabe kan gå vidare med nationaliseringar av utlandsägda företag. Jag är rädd för hans ekonomiska politik, säger 53-årige Jamah Fakuh från Indien som arbetar inom glasbranschen.
-Zanu-PF vill att svarta zimbabwier ska få majoritetsägande i företagen, utan att detta kompenseras ekonomiskt, vilket gynnar de som är lojala med Mugabe, säger ekonomen Beundra Dziva till IPS.
Godfrey Kanyenze , chef för Forskningsinstitutet för ekonomiska utveckling och arbetsmarknadsfrågor i Zimbabwe, säger att enorma utmaningar väntar Mugabes regering.
-Fattigdomen är utbredd och landet har skulder på över tio miljarder dollar som måste åtgärdas, säger Kanyenze till IPS.
Hyperinflation gjorde landets valuta nästintill värdelös under 2008. Ekonomin stabiliserades under 2009 när landet övergick till att ha dollarn som valuta och när regeringssidan och oppositionen bildade samlingsregering och delade makten mellan de båda partierna Zanu-PF och MDC. Ekonomin växte med nio procent mellan 2010 och 2011 och med fem procent 2012.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(a)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

