Burmas regim friger nio tusen fångar

Bangkok, 080926 (IPS) – Militären i Burma har frigett 9 002 fångar från landets fängelser, varav ett mindre antal politiska fångar. Bedömare menar att händelsen kan vara ett tecken på att regimen vill inleda arbetet inför det val som enligt planerna ska hållas om två år.

Massfrigivningen genomfördes samtidigt som det under denna vecka gått precis ett år sedan juntan brutalt slog ned det folkliga upproret i landet. Vissa bedömare hävdar att hundratals demonstranter dödades av militären i samband med tillslaget.

Att så många fångar friges kan vara ett tecken på att regimen börjat förbereda sig inför det val som enligt planerna ska hållas 2010, säger den burmesiske akademikern Win Min, som lever i exil i Thailand.

– Regimen genomför aldrig något utan att det ingår i en större plan. Detta signalerar troligen starten på arbetet inför det val som planeras inom två år. Juntan är medveten om att man måste hitta metoder för att styra utgången, utan att framstå som alltför drakonisk, säger han.

Valet ska enligt militära källor hållas någon gång i början av 2010. Men det har hittills inte kommit någon information om Aung San Suu Kyis oppositionspart NLD kommer att få delta. De flesta analytiker menar att det planerade valet knappast kommer att bli fritt och rättvist.

Diplomater i Rangoon säger dock att massfrigivningen kom som en total överraskning. En av de politiska fångar som nu släppts är journalisten och aktivisten Win Tin, som suttit fängslad av regimen i många år. Ett mindre antal NLD-politiker ska också ha släppts.

Partiets ledare Suu Kyi har dock förblivit kvar i sin husarrest, där hon tvingats tillbringa 13 av de senaste 19 åren. Det finns för närvarande inga tecken på att hon ska friges.

– Jag kommer bara att vara nöjd den dag då alla politiska fångar, inklusive Aung San Suu Kyi, har frigetts, sa Win Tin till de lokala medierna efter att ha släppts ut ur fångenskapen. Win Tin var en nära medarbetare till Suu Kyi och deltog i grundandet av partiet NLD. Han greps den 4 juli 1989. Först dömdes han till 14 års fängelse efter att ha blivit anklagad för att tillhöra ett förbjudet kommunistparti. År 1996 dömdes han till ytterligare sju års fängelse för att ha skrivit till FN om förhållandena i fängelset och för att ha agiterat mot regimen inne på anstalten.

Men journalisten och poeten Win Tin har vägrat låta sig brytas ned i fängelset.

– Han skrev dikter på väggarna med hjälp av färg som han tillverkat av tegelputs och vatten, berättar den tidigare politiska fången Zin Linn för IPS. Direkt efter att ha släppts fri meddelade Win Tin att han kommer att fortsätta sin kamp för ett demokratiskt Burma. – Min kamp fortsätter fram tills demokrati råder i detta land, sa han till de journalister som samlats utanför hans hem i Rangoon. Diplomater och analytiker välkomnar att ett antal politiska fångar nu har släppts, men de flesta tror inte att händelsen innebär att många fler samvetsfångar nu kan börja hoppas på frigivning. Amnesty International bedömer att regimen fortfarande håller minst 2 100 politiska fångar inspärrade.

Larry Jagan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *