FN:s säkerhetsråd fördömer våld mot journalister

New York, 150602 (IPS) – FN:s säkerhetsråd har antagit en resolution som fördömer våld och övergrepp mot journalister.

Resolutionen antogs enhälligt den 27 maj och innebär ett erkännande av journalistikens viktiga roll för fred och säkerhet och ett fördömande av straffriheten för våld mot journalister.

Journalister blir måltavlor i allt högre grad. Sedan 1992 har 1 129 journalister dödats i sitt arbete på olika håll i världen och 38 procent av dem i krigszoner enligt pressfrihetsorganisationen Committee to Protect Journalists, CPJ.

-Den senaste tidens mord på journalister har uppmärksammats stort över hela världen, inklusive de brutala morden i Syrien på representanter för västerländska medier. Men vi får fortfarande inte glömma att ungefär 95 procent av alla journalister som dödas i väpnade konflikter är lokala journalister, som får betydligt mindre mediebevakning, sade FN:s vice generalsekreterare Jan Eliasson i en kommentar.

Syrien är världens farligaste land för journalister. Hittills har 80 journalister dödats sedan kriget bröt ut 2011. Irak och Ukraina räknas som andra och tredje farligaste länderna för journalister.

I mars meddelade en talesman för den saudiledda koalitionen som genomför flygräder i Jemen att medieorganisationer med koppling till houthirebellerna eller den tidigare presidenten Ali Abdullah Saleh är legitima måltavlor. Den 18 mars dödades Abdul Kareem al-Khaiwani, en känd journalist som stod nära houthirebellerna i Jemen och den 26 mars angrep shiitisk houthimilis huvudkontoren för tre satellit-tv-kanaler: al-Jazira, al-Yaman.Shabab (Jemens ungdom) och Yemen Digital Media. Den 20 april dödades journalisten och tv-presentatören Mohammed Shamsan och tre kollegor i vad som betraktas som en avsiktlig flygattack mot tv-stationen Yemen Todays kontor.

Enligt CPJ tillhörde ungefär en fjärdedel av de journalister som dödades förra året den internationella pressen, vilket innebär en fördubbling jämfört med föregående år.

Jan Eliasson uppmanar medlemsstaterna att driva igenom FN:s aktivitetsplan om journalisters säkerhet.

Aktivitetsplanen omfattar åtgärder som samordning mellan olika organ för att hantera frågor som berör journalisters säkerhet och att bistå länder att utarbeta lagstiftning som främjar yttrandefriheten och informationsfriheten.

-Att säkerhetsrådet gör en koppling mellan rätten till yttrandefrihet och behovet av att skydda journalister är historiskt även om det kan tyckas självklart. Det finns dock inga garantier för att en ny resolution kommer att vara tillräcklig för att lösa problemen, säger Christophe Deloire, generalsekreterare för Reportrar utan gränser.

Han uppmanar FN:s generalsekreterare att utnämna en särskild representant för skydd av journalister för att ge frågan en större tyngd inom FN-systemet. Christophe Deloire betonar att hela 90 procent av de brott som begås mot journalister förblir ostraffade.

Under mötet i säkerhetsrådet lyfte USA:s FN-ambassadör, Samantha Power, fram Colombia som ett positivt exempel. Landet har satsat motsvarande 1,4 miljarder kronor i en fond för att skydda 19 grupper, däribland människorättsaktivister, politiker och journalister. Programmet ger skydd åt 7 500 personer som är särskilt utsatta för risker.

Kitty Stapp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *