New York, 150507 (IPS) – För miljontals barn som föds i världens städer är det en fråga om liv eller död om föräldrarna bor i ett fattigt eller rikt område. Det visar en ny rapport från Rädda Barnen.
I en ny rapport kallad State of the World’s Mothers 2015 jämför Rädda Barnen hur bra världens länder är att leva i för mödrar och deras små barn. Rapportförfattarna slår fast att för barn som föds i stora städer handlar överlevnadschanserna främst om hur rika föräldrarna är.
Rädda Barnens ordförande Carolyn Miles påpekar att allt fler familjer i världen väljer att flytta till en stad för att ge sina barn bättre möjligheter. Samtidigt har den snabba urbaniseringen ökat ojämlikheter i städerna.
-Vår rapport avslöjar förödande klyftor mellan de bemedlade och de obemedlade när det gäller barns överlevnad. Det handlar om två olika städer i samma stad, världen över, sade Carolyn Miles i samband med att den nya rapporten på tisdagen presenterades vid FN-högkvarteret.
Enligt rapporten bor numera 54 procent av världens invånare i stadsmiljöer, och det är en siffra som beräknas stiga till 66 procent fram till 2050. Urbaniseringen sker särskilt snabbt i Asien och Afrika.
Enligt Världshälsoorganisationen bor nästan en miljard människor i städernas slumområden, i kåkstäder, eller på trottoarer, under broar eller längs med järnvägsspår.
Mödrar som flyttat in till städerna kommer vanligen närmare vårdcentraler och sjukhus, men i många länder har myndigheterna inte hunnit med att anpassa servicen till den snabba befolkningsökningen. Var tredje stadsbo, över 860 miljoner människor, beräknas bo i slumområden där det råder stor brist på rent vatten och fungerande avlopp, och där undernäring utgör ett stort problem.
Carolyn Miles påpekar att det på senare år har gjorts stora framsteg i världen i kampen mot spädbarnsdödligheten. Men hon understryker samtidigt att skillnaderna ökar mellan fattiga och rika i städerna, när det gäller risken för att barn ska avlida.
I de flesta utvecklingsländer löper ett fattigt barn dubbelt så hög risk att avlida som ett barn med mer välbärgade föräldrar. Men i vissa städer är skillnaderna mycket större än så.
Robert Clay vid Rädda Barnen påpekar att många som bor på landsbygden ofta har tillgång till ett starkare socialt nätverk.
-I stadsmiljöer saknas detta. Städerna är överbefolkade av många olika etniska grupper som lever sida vid sida, vilket gör det svårare att skapa relationer, kommunicera och bygga upp förtroenden, säger Robert Clay till IPS.
Några av de länder i världen där skillnaderna i barnadödlighet mellan rika och fattiga är som störst är Bangladesh, Kambodja, Ghana, Kenya, Indien, Nigeria, Peru och Rwanda. I de rika länderna i världen är skillnaden som störst i USA:s huvudstad Washington.
I det samlade mammaindex som Rädda Barnen sammanställt hamnar en lång rad länder i västra och centrala Afrika i botten, och allra värst är situationen i Somalia. Mödrar och deras nyfödda är mycket utsatta i de bottenrankade länderna.
-I dessa länder dör i genomsnitt en kvinna av 30 i samband med sin graviditet, och ett barn av åtta dör innan sin femte födelsedag, säger Carolyn Miles.
På global nivå har andelen barn som dör innan sin femårsdag minskat dramatiskt under de senaste 23 åren – från 90 barn av 1 000 till 46 barn av 1 000. Men Rädda Barnen understryker samtidigt att dessa siffror döljer det faktum att ett barns möjligheter att överleva hänger så starkt samman med föräldrarnas ekonomiska situation – och att det avgörande är att det genomförs insatser för att bekämpa fattigdomen och de dåliga levnadsförhållandena i världens slumområden.
Rapportförfattarna lyfter även fram några positiva exempel på länder där man har lyckats minska mödra- och barnadödligheten – samt skillnaderna i siffror mellan fattiga och rika familjer. Några av de länder som lyckats med att minska mödra- och barndödligheten är Etiopien, Egypten, Guatemala, Uganda, Filippinerna och Kambodja.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni inte har ett bildabonnemang men vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(at)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

