Bulawayo, 130124 (IPS) – Zimbabwes cancerpatienter får kämpa hårt för att få den behandling och de smärtstillande medel de är i behov av. Sjukvårdssystemets enorma brister slår hårt mot de cancersjuka – och kostnaden för morfin är skyhög.
Det tog Gily Ncubes döttrar två veckor att tjäna de motsvarande 117 kronor, på försäljning av kyckling, som de behövde för att ha råd med ett paket av de morfintabletter som deras mamma behöver ta var fjärde timme.
-Smärtan är obeskrivlig. Det där är allt jag kunde få från sjukhuset, säger Ncube och pekar på en vit plastflaska fylld med paracetamol, ett svagt smärtstillande medel.
I Zimbabwe, där arbetslösheten beräknas ligga på 70 procent, kostar en förpackning med 60 stycken 10 milligramstabletter morfin motsvarande 117 kronor. Det kan jämföras med priset för 18 brödlimpor. Den lilla familjen på landsbygden hade inget val – morfin är det enda som stillar Ncubes smärta så att hon kan somna om kvällen.
Ncube, som egentligen heter något annat, har det fjärde stadiet av livmoderhalscancer och är nästan helt sängliggande. Så länge hon har tillgång till sina morfintabletter lyckas hon dock sitta upp och även utföra några enklare sysslor. Men på grund av de höga priserna har få cancerpatienter i Ncubes situation råd att köpa morfintabletter.
Smärtan avtecknas i Ncubes ansikte när hon berättar att hon stått i kö i sex månader för att få strålbehandling vid sjukhuset Mpilo i Bulawayo, Zimbabwes näst största stad. Maskinen för strålbehandling har varit sönder längre än det halvår hon stått på väntelistan och ny utrustning har först nyligen kommit på plats.
Ncube är en av få av landets flera tusentals cancerpatienter som får någon hjälp. Bulawayo Island Hospice som vårdat patienter sedan 1982 ger henne stöd och hjälp och ibland morfin. Anställda vid vårdinrättningen säger att sjukvårdssystemet har sådana brister att många av deras patienter hinner dö innan de ens får träffa en cancerläkare. Många får också leva med svår smärta i slutet av sina liv.
Adelaide Nyathi arbetar på Bulawayo Island Hospice och är en av fem sjuksköterskor som tar hand om nära två hundra patienter runt om i staden. Hon gör hembesök en gång i veckan, ger smärtstillande medicin och mat, när hon har möjlighet. Hon är generös med leenden och kramar och inger hopp till många. Nyathi säger att de förlitar sig på donationer för att kunna ge morfin till sina patienter.
-De flesta av våra patienter har en långt framskriden cancer där icke-opiater inte gör någon skillnad för smärtan, säger Nyathi till IPS.
Zimbabwes regering uppger att det finns sju tusen cancerpatienter i landet men sjukvårdspersonal säger att det faktiska antalet kan vara mycket högre, med tanke på att många dör innan de ens har fått en diagnos. Hjälpen till cancerpatienterna är mycket begränsad och Bulawayo Island Hospice, som är ett av de få alternativen för de fattiga, hotas av nedläggning till följd av höga driftskostnader och få donationer.
Trots att morfintabletter och morfinsprutor tillverkas i Zimbabwe är priserna oöverkomliga för många patienter. Dickson Chifamba, chef vid Island Hospice i Harare, säger till IPS att det skulle vara billigare att tillverka flytande morfin av morfinpulver.
-Vi vet att många patienter inte har råd att köpa morfintabletter. Flytande morfin är ett bra alternativ om vi kan utbilda apotekare och sjuksköterskor att tillverka det lokalt vid olika inrättningar.
Gugu Mahlangu, generaldirektör för Läkemedelsverket i Zimbabwe, säger att användningen av smärtstillande läkemedel som morfin är mycket liten i Afrika, med undantag för Sydafrika, jämfört med resten av världen.
FN:s narkotikakontrollorgan, INCB, uppger att världens rika länder står för 80 procent av morfinanvändningen i världen. Enligt Världshälsoorganisationen, WHO, saknar årligen 4,8 miljoner människor som drabbats av cancer och svår smärta tillgång till behandling.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: sweden(a)ipsnews.net och meddela att ni använt den.

