Sofia, 121205 (IPS) – Två barn i timmen skiljs från sina föräldrar och sätts på institution i Östeuropa och Centralasien. Över 15 000 nya barn växer upp på barnhem i regionen varje år. Nu kräver FN:s barnfond Unicef och andra organisationer att ländernas regeringar vänder utvecklingen.
-Institutionerna måste avvecklas och det måste till en förändrad attityd när det gäller vad som är bäst för barnen, säger Jean Claude Legrand, vid Unicefs regionala kontor för Central- och Östeuropa.
Regeringsrepresentanter från 20 länder i regionen deltog nyligen vid en Unicef-konferens som hölls i Bulgariens huvudstad Sofia. En av de saker som togs upp under konferensen var de fysiska och psykiska men som följer efter en uppväxt på institution.
Antalet barn som växer upp på institutioner ökar i mer än hälften av länderna i Östeuropa och Centralasien. Unicef och andra organisationer menar att det sätt på vilket omhändertagandet av barn sker måste förändras radikalt i regionen.
Institutionaliseringen av barn, en kvarleva från kommunismen, är fortfarande vanlig i det forna östblocket. En rapport som presenterades under konferensen i Sofia visar att mer än en miljon barn i regionen är skilda från sina familjer och att mer än 600 000 barn, däribland 31 000 barn under tre år, växer upp på statliga institutioner. Östeuropa och Centralasien är de regioner i världen där flest barn växer upp på institutioner.
Familjer som känner att de inte kan ta hand om sina barn, ofta av ekonomiska skäl, lämnar dem till statliga barnhem. Stödet till föräldrar som känner att de inte klarar att ta hand om sina barn är ofta svagt och i vissa fall obefintligt. En del föräldrar ser det som att de inte har något annat val än att lämna barnet till ett barnhem, särskilt om barnet har funktionshinder.
Även om barnhemmen ger barnen grundläggande vård framhåller kritiker att barn som tidigt sätts på barnhem störs i sin utveckling. Hjärnans utveckling, den kognitiva förmågan, tal och språk påverkas av bristen på stimulans, kärlek och närhet.
-Bland människor som arbetar på, eller har ansvar för, barnhem finns ofta en bristande kunskap om hur barn under tre år påverkas av att växa upp på en institution, säger Beth Maughan, från den brittiska organisationen Hope and Homes for Children, som arbetar med att stödja regeringar i Östeuropa i avvecklingen av institutioner.
Studier visar att det kan kosta sex gånger så mycket att ha ett barn på institution som att stödja en utsatt familj, och att det är tre gånger så dyrt som att placera ett barn i ett familjehem och dubbelt så dyrt som att placera ett barn i ett mindre familjeboende.
Men trots de negativa konsekvenserna för barnhemsbarnen och de ekonomiska besparingar som en avveckling av institutionerna skulle kunna medföra har frågan låg prioritet bland regionens regeringar. Att olika departement ofta har ansvar för olika delar av barnomsorgen försvårar reformer.
Uppfattningen att det är bättre att växa upp på ett barnhem än i en fattig familj, något som lever kvar sedan kommunisttiden, bidrar till den höga andelen barnhemsplaceringar. Barn med funktionshinder, som tillhör en etnisk minoritet eller som har hiv-positiva föräldrar löper också en högre risk att hamna på barnhem, på grund av den sociala stigmatiseringen. Institutionernas dominans och rådande uppfattningar har hindrat utvecklingen av alternativ till barnhemmen – i form av stöd till utsatta familjer, familjehem och mindre familjeboenden.
-Faktumet att institutionerna existerar bidrar till att de används. I vissa gränsfall när man ser att ett barn är utsatt kanske man väljer barnhem framför att göra en stor ansträngning för att analysera om det verkligen är nödvändigt. Men om det inte finns någon institution är det troligt att mer görs för att avgöra om ett barn ska stanna i sin familj, säger Maughan till IPS.
I Rumänien, Serbien och Kroatien är det numera förbjudet att sätta barn under tre år på barnhem och i Bulgarien stängs allt fler av dessa institutioner.
-Vissa länder har gjort enorma framsteg i avvecklandet av institutioner de senaste åren. Vad vi nu vill se är att lagar kommer på plats för att försäkra att alla barn under tre år får leva i en familjeliknande miljö år 2020, vilket är vårt mål, säger Jean Claude Legrand, vid Unicefs regionala kontor för Central- och Östeuropa.

