Honduranska poliser protesterar mot utrensningar

Tegucigalpa, 121115 (IPS) – Myndigheterna i Honduras har inlett en satsning för att få bort korrumperade poliser och rensa kåren från anställda som samarbetar med maffian. Men många poliser är kritiska till åtgärderna.

De kritiska poliserna protesterar mot de regelverk som införts och de lämplighetstest som börjat utföras för att kontrollera personalstyrkan. Kritikerna hävdar att de ställer sig bakom arbetet med att bekämpa korruptionen inom kåren, men vänder sig mot de metoder som började användas för sju månader sedan. Det handlar bland annat om drogtester av poliser, men också om redovisningar av polisers privatekonomi, samt tester för att kontrollera deras lämplighet för yrket.

Protesterna inleddes efter att det framkommit att ett antal poliser riskerar att bli avskedade efter att inte ha fått godkända resultat i dessa tester. Processen har skapat en splittring inom kåren, och många poliser är mycket uppretade på landets nye polischef Juan Carlos Bonilla.

Eduardo Villanueva, chef för den oberoende myndighet som genomför granskningarna av poliskåren, säger att de nya testerna är ett av flera verktyg som nu används för att identifiera poliser som är olämpliga. -För närvarande granskar vi 150 polisers familjetillgångar, och detta har tveklöst skapat irritation, säger han.

Villanueva menar att kontrollmyndighetens arbete innebär att man går till botten med de problem som finns inom polismyndigheten.

-Och reaktionerna mot denna process tyder enbart på att vi är på rätt väg.

En av ledarna för polisens protester är den tidigare kriminalvårdschefen Aldo Oliva. Han har offentligt kritiserat president Porfirio Lobo och uppmanat honom till större “försiktighet” i den pågående processen. I oktober lämnade Oliva tillsammans med 150 andra poliser i en anmälan till en domstol där de gör gällande att de tester som har börjat utföras utgör ett brott mot de mänskliga rättigheterna.

President Lobo har dock slagit fast att utrensningsprocessen kommer att fortsätta.

-Om poliser känner sig illa behandlade så kan de vända sig till en domstol, men den process vi har inlett går inte att stoppa, har Lobo sagt.

Landets högerregering har gett sitt fulla stöd till den nye hårdföre polischefen Juan Carlos Bonilla, en man som tidigare har anklagats för att ha haft kopplingar till människorättsbrott.

-Bonilla tycks i alla fall få saker gjorda. Även om vi inte är helt säkra på honom ännu tycks det som han är beredd att aktivt rensa upp i poliskåren, säger Julieta Castellanos, rektor för Honduras autonoma universitet.

För ett år sedan mördades Castellanos son av poliser, och han är numera en av de ledande aktivisterna i kampen för en utrensning av landets poliskår.

Víctor Meza, som arbetar vid en statlig kommission för reformer inom rättsväsendet, påpekar att den pågående processen inte kommer att bli enkel att genomföra.

-Detta eftersom den organiserade brottsligheten har förgreningar inom polisen, och de har börjat känna av processens effekter, säger Meza.

Under det senaste året har den honduranska polisen drabbats av en lång rad skandaler. Bland annat har det avslöjats att poliser har förgreningar till den organiserade brottsligheten, samt att poliser deltagit vid utpressningar och kidnappningar. Avslöjanden som lett till att president Porfirio Lobo har avskedat ett antal polischefer.

Thelma Mejía

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *