Dhaka, 110616 (IPS) – Trots ett två år gammalt förbud fortsätter bangladeshiska företag att importera pensionerade fartyg med mycket giftigt innehåll i syfte att nedmontera och ta hand om skrotmetallen. Företagen struntar dessutom i reglerna om miljö- och arbetarskydd. Det hävdar en grupp lokala jurister.
Bangladeshs miljöjuristers förbund, Bela, anklagar landets statliga organ, däribland miljö- och arbetsdepartementet, för ett bristande skydd av kusternas ekosystem och för en bristande kontroll av företagens skyddsåtgärder.
-Vi har bevis för att det fortfarande pågår ett farligt och oskyddat arbete med att nedmontera fartyg på Shitakunda-stränderna i Chittagong. Detta står klart i strid med det domstolsbeslut som utfärdades 2009, säger Syeda Rizwana Hasan, ordförande i Bela.
Enligt det domstolsbeslut som kom 2009 ska de gamla fartyg som importeras till landet ha giftsanerats innan de anländer till Bangladesh, och företagen ska säkerställa att skrotmetallen och allt giftigt material hanteras på rätt sätt.
Nedmonteringen av gamla fartyg, så kallad “ship breaking”, syftar till att få fram skrotmetall som sedan kan säljas vidare. Det är en industri som funnits i flera decennier och enligt en rapport som Världsbanken kom med förra året är verksamheten den mest miljövänliga metoden för att hantera uttjänta fartyg. I samma studie varnade dock Världsbanken för att det samtidigt är en verksamhet försedd med stora risker i form av gifthantering och arbetsmiljöfaror.
Bangladesh är det land i världen där överlägset flest fartyg nedmonteras varje år. Det finns många bangladeshiska företag inom branschen som bidrar med stora skatteintäkter till staten. Enligt Världsbankens rapport bidrar skräpmetallsindustrin med 1,5 miljoner ton av de 5 miljoner ton stål som används i landet varje år.
De flesta företagen bedriver sin verksamhet vid en ungefär två mil lång kuststräcka i distriktet Chittagong vid Bengaliska viken. Där arbetar närmare 18 000 personer, utan förkunskaper och skyddskläder, med att hantera giftiga ämnen, medan de samtidigt löper risk att utsättas för explosioner.
Mellan 2005 och 2007 nedmonterades sammanlagt 270 uttjänta fartyg i landet. Bara i år har närmare 70 fartyg fått klartecken för att nedmonteras, varav en majoritet utan de tillstånd som krävs.
Både marken och vattnen kring nedmonteringsområdet har visat sig ha höga gifthalter. Enligt Världsbankens rapport har markerna höga koncentrationer av kadmium, krom, bly, kvicksilver och olja. Hanteringen av giftiga ämnen som asbest, PCB och tungmetaller pågår i stort sett helt oreglerat.
En granskning som Bela genomfört med bland annat Greenpeace visade att 123 arbetare avled under pågående arbeten vid Chittagong från 1998 och fram tills mars i år. Bela misstänker dock att de verkliga siffrorna kan vara mycket högre.
-Dessa uppgifter handlar om fall som faktiskt har rapporterats. Vi har ingen kunskap om de arbetare vars kroppar helt enkelt har kastats ut i havet. Vi utgår från att de verkliga siffrorna kan vara mycket högre, säger Taslima Islam vid Bela.
I det domstolsbeslut som kom 2009, efter en anmälan från Bela, slogs fast att alla arbetare ska utbildas i säkerhetsrutiner, och företagen beordrades samtidigt att ha sjukvård tillgänglig i samband med olyckor. Dessutom beordrade domstolen att en kommitté skulle tillsättas för att se till att alla åtgärder genomfördes. Någon sådan kommitté kom dock aldrig till stånd.
Hefazutur Rahman, ordförande för Bangladesh Ship Breakers Association, BSBA, förnekar dock anklagelserna om att det förekommer en import av fartyg i strid med de fastslagna reglerna.
-Verksamheten följer de strikta regler som slagits fast av myndigheterna. Det finns inga skäl till varför vi inte skulle följa dessa regler, säger Rahman till IPS.
Även myndighetsföreträdare hävdar att verksamheten med nedmontering av skepp numera bevakas noggrannare än innan domstolsbeslutet 2009.
-Innan domstolsbeslutet var verksamheten oreglerad, ingen sökte ens några tillstånd. Men efter domstolsbeslutet har saker förändrats dramatiskt. Affärsmän kommer nu till oss för att genomgå inspektioner och få tillstånd, säger Mohammad Zafar Alam, chef för miljöförvaltningen i Chittagong.
*IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor styck, eller genom särskilda bildabonnemang. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: ipsnews(a)telia.com och meddela att ni använt den.

