Israel hotar med sanktioner efter palestinskt försoningsavtal

Ramallah, 110503 (IPS) – De konkurrerande palestinska regimerna – Fatah på Västbanken och Hamas i Gaza – har enats om ett försoningsavtal. Det har mötts av en storm av kritik från Israel och premiärminister Benjamin Netanyhu som nu hotar med ekonomiska sanktioner.

Idag, onsdag, undertecknas avtalet som bland annat innebär tillsättandet av en övergångsregering inför bildandet av en ny regering samt gemensam kontroll över de palestinska säkerhetsstyrkorna.

Israel säger att det inte kan bli fred med ett palestinskt styre där terrorstämplade Hamas ingår. Den israeliska regeringen tar nu avtalet som förevändning för att vidta ekonomiska straffåtgärder.

-Den palestinska myndigheten måste välja mellan fred med Israel och fred med Hamas. Fred med båda är omöjligt, sa den israeliske premiärministern Benjamin Netanyahu i ett tv-sänt tal.

Israels utrikesminister Avigdor Lieberman menar att Hamas kommer att ta över Västbanken och att Israels säkerhet är hotad.

Israel stoppar nu penningtransaktioner till Västbanken med hänvisning till försoningsavtalet. Det handlar bland annat om skatter och tullavgifter, utbetalningar motsvarande 530 miljoner kronor som Israel är ålagt att göra, och som är en viktig inkomstkälla för den palestinska myndigheten.

Fler än 170 000 palestinier som är anställda av den palestinska myndigheten i Gaza och på Västbanken blir utan lön om pengarna inte betalas ut.

Palestinas premiärminister Salam Fayyad har meddelat att han och hans tjänstemän kontaktat inflytelserika personer för att dessa ska kunna sätta press på Israel att göra de utbetalningar landet är ålagt att göra. Han har också sagt att Israels försök till ekonomisk utpressning inte kommer att hindra försoningsprocessen.

Sedan 2007 har fiendskapen ¬mellan Fatah och Hamas varit djup. De har styrt över var sin del av det palestinska territoriet. Så länge Mubarak var president i Kairo misslyckades Egyptens medlingsförsök mellan de palestinska rivalerna. Men det nya övergångsstyret i Kairo har snabbt fått de palestinska parterna att enas om en uppgörelse som ska leda fram till parlaments- och presidentval inom ett år och bildandet av en ny regering.

Fatahs chefsförhandlare Azzam al-Ahmad meddelade att Arabförbundet kommer att övervaka genomförandet av försoningsavtalet.

-Den israeliska ockupationen har gynnats av våra motsättningar. Nu vänder vi blad, förklarade Moussa Abu Marzouk, ledande Hamasmedlem.

Palestinsk enighet betraktas som ett viktigt steg i skapandet av en palestinsk stat. Palestinierna planerar nu för en omröstning i FN:s generalförsamling i september som är avgörande för bildandet av en självständig stat och räknar med stöd från 150 nationer, viket är mer än vad som krävs för ett sådant beslut.

Mel Frykberg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *