Allvarlig brist på specialister inom den afrikanska mödravården

Nairobi, 100816 (IPS) – I flera afrikanska länder är läkarbristen inom mödravården akut. På många håll saknas förlossningsläkare och gynekologer – och allmänläkare tvingas utföra ingrepp som de egentligen inte har kompetens för.

-Vi är inte tillräckligt många. Vi är alltid fullbokade. Jag är redan fullbokat till slutet av oktober. Det är därför vi har en situation där många allmänläkare utför kejsarsnitt bland annat, vilket ökar risken för komplikationer, säger Innocent Mavetera, som arbetar som gynekolog i staden Oshakati i Namibia.

Kenyanska läkaren Geoffrey Kasembeli säger att han arbetat i nästan sju år utan att ha en enda dag ledig. Paul Mitei vid provinssjukhuset i Kisumu i sydvästra Kenya berättar att han fram till och med slutet av 2009 var sjukhusets enda gynekolog. Nu har han fått en kollega, som arbetar ideellt, men arbetsbördan är fortfarande hög.

-Jag är inte säker på hur många patienter jag träffar under en dag, jag tappar räkningen efter ett tag. De är helt enkelt för många, säger han till IPS.

Han säger att han arbetat flera månader i sträck utan någon ledig dag, eftersom han tidigare var sjukhusets enda gynekolog.

-Även om andra läkare och barnmorskor kan göra mycket, har gynekologen ansvar för vissa områden, vilket innebar att jag var tvungen att vara kvar på sjukhuset till långt in på kvällarna.

Få afrikanska kvinnor får tillgång till en professionell sjukvård när de drabbas av exempelvis livmoderhalscancer, fertilitetsproblem eller behöver operationer av fistlar. Bristen på sjukvårdspersonal påverkar också mödra- och spädbarnsdödligheten. Ofta är det de kvinnor som är i störst behov av läkarvård, kvinnor på landsbygden, som inte har tillgång till den.

En global rapport som presenterades tidigt i juni visar att två miljoner dödsfall i samband med förlossningar skulle kunna förhindras om det fanns tillräckligt många kompetenta läkare och specialister. Enligt rapporten är det en stor brist på barnmorskor över hela världen och det beräknas att det skulle behövas ytterligare 1,5 miljoner personer inom den afrikanska sjukvården.

Professor Joseph Karanja vid universitetet i Nairobi i Kenya tillhör en organisation för förlossningsläkare och gynekologer i östra och södra Afrika. Han säger att det finns cirka 200 läkare med specialistkompetens inom mödravården i Uganda och Tanzania, samtidigt som länderna har en befolkning på 33 respektive 45 miljoner människor. Zambia har 50 läkare med specialistkompetens inom förlossningsvård och gynekologi för sin befolkning på 13 miljoner och Lesotho har endast två eller tre för sin befolkning på över 2 miljoner.

Namibia har 13 registrerade gynekologer och Kenya 340 gynekologer för en befolkning på nära 40 miljoner människor. Kenyas hälsominister beräknar att det skulle behövas 17 000 fler sjuksköterskor i landet.

Susan Anyangu-Amu/Patience Nyangove

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *