Santiago, 100208 (IPS) – Nyligen valdes högermannen och miljardären Sebastián Piñera som ny president i Chile. Fackföreningar och ickestatliga organisationer befarar att det kan innebära ett bakslag för sociala satsningar och utökad arbetsrätt.
Presidenten, som vann valet den 17 januari och kommer att tillträda ämbetet i mars, har meddelat att statliga företag kan komma att ombildas för att öka effektiviteten, samt att den framtida politiken kommer att vara inriktad på att öka tillväxten. Dessa uttalanden har skapat oro inom den chilenska fackföreningsrörelsen, bland miljöaktivister och hos flera sociala organisationer.
Álvaro Ramis, ordförande för Förbundet för chilenska ickestatliga organisationer, Accion, säger att industrimagnaten Piñeras politik riskerar att leda till fler strejker och sociala spänningar de kommande åren.
Ett av skälen till det är att delar av den chilenska högern fortfarande uttrycker lojalitet med den forne diktatorn Augusto Pinochet, vars militärregim hade makten i landet mellan 1973-1990. Under general Pinochets styre mördades eller försvann närmare tre tusen människor och runt 30 000 människor uppges ha utsatts för tortyr.
Piñeras valvinst innebär att högern för första gången kommit till makten sedan diktaturen föll.
-Jag tror det finns en känslomässig aspekt i den oro som många människor nu känner. Det handlar bland annat om att se gamla Pinochet-anhängare samlas vid Piñeras möten, säger Ramis.
Diego Olivares, ordförande för den fackliga federationen UNT, säger att arbetarrörelsen måste förbereda sig på två olika scenarier. Antingen kommer Piñera att hålla sina utfästelser om att satsa på enighet och samarbete, eller så kommer han att försöka slopa de reformer på arbetsmarknaden som fackföreningarna sett som positiva.
Olivares menar att den stora utmaningen för landets fackföreningar nu är att skapa en enad front.
-Om den fackliga rörelsen ska kunna konfrontera en regering bestående av företagsledare och högerpolitiker så kan vi inte vara splittrade.
Aktivister oroar sig bland annat för ett lagförslag som stöds av högeralliansen och som kan komma att användas som ett verktyg för att motverka protester. Förslaget syftar till att reglera demonstrationsrätten, och de organisationer och individer som deltar i demonstrationer ska enligt förslaget bli ansvariga för de eventuella skador som uppkommer i samband med dessa.

