Pakistan: Skolor stängs av rädsla för terrordåd

Peshawar, 091027 (IPS) – Medan den pakistanska arméns offensiv mot talibanerna i södra Waziristan fortsätter sprider sig oron för terrordåd i landet. Nyligen stängdes 25 000 skolor i den nordvästra gränsprovinsen NWFP av rädsla för att de skulle utsättas för terrorattacker.

Spogmay, förstaklassare i en skola i den våldsdrabbade provinsen NWFP, är besviken över beslutet att tillfälligt stänga hennes skola. Ett beslut som omfattar många skolor över hela landet, och som togs av regeringen efter att två självmordsbombare i förra veckan genomfört en attack mot ett islamiskt universitet i huvudstaden Islamabad. – Jag vill gå i skolan, det är tråkigt hemma, säger sjuårige Spogmay.

Hon är bara en av flera miljoner elever och studenter i landet som nu tvingas stanna hemma från skolan.

Gränsprovinsen NWFP ligger nära södra Waziristan, där landets armé inlett en storskalig operation mot de militanta grupper och talibaner som finns i området. Många talibaner flydde till regionen efter att de USA-ledda trupperna 2001 hade störtat den dåvarande regimen i grannlandet Afghanistan.

Bilal Ahmed, som läser första året vid medicinska fakulteten i Peshawar, är mycket kritisk till beslutet att stänga skolorna. För hans egen del innebar det att en planerad tentamen blev inställd.

– Vi hade pluggat inför den i två månader, säger han besviket.

Även Arbab Khan Afridi, ordförande för ett nationellt förbund för universitetslärare, är kritisk till beslutet att tillfälligt stänga landets lärosäten.

– Myndigheterna borde erbjuda skolorna skydd i stället för att stänga dem, säger han till IPS. Han menar att åtgärden inte bara sinkar studenternas utbildning, utan även innebär en psykologisk belastning för dem.

Men inrikesminister Rehman Malik försvarar åtgärden, med hänvisning till att de militanta grupperna nu kan komma att ytterligare utökat sina angrepp.

– De militanta grupperna är på flykt. Vi har besegrat dem i Swatdalen och de kommer att drabbas av samma öde i södra Waziristan, säger Malik till IPS. Han menar att talibanerna och deras allierade nu är desperata och därför kan komma att slå till var som helst i syfte att skapa panik.

I förra veckan lyckades militären desarmera två bomber i närheten av en flickskola i Peshawar. Sedan början av 2007 har 377 skolor, främst flickskolor, förstörts av misstänkta talibaner i olika delar av NWFP och i de federalt styrda klanområdena FATA. Dessutom har ytterligare 188 flickskolor i Swatdalen förstörts av extremister.

I mars i år sade talibanledaren Muslim Khan till IPS att man attackerade flickskolor eftersom utbildning av kvinnor enligt honom “står i strid med Islam”, och att flickor och kvinnor “ska hålla sig hemma och inte gå ut”. Fem månader senare greps Khan. Samtidigt som många elever och studenter ogillar beslutet att tillfälligt stänga skolorna finns det också föräldrar som tycker det är en klok åtgärd.

– Jag gillar inte tanken på att stänga skolorna eftersom det påverkar elevernas utbildning, men jag kan inte tillåta att mina tre barn går i skolan under rådande förhållanden, säger trebarnspappan Aziz-ur-Rehman. *IPS kan erbjuda våra prenumeranter bilder till vissa av våra artiklar. Dessa säljs separat till ett fast pris på 500 kronor. Om ni vill publicera denna bild var vänlig och mejla vår svenska redaktion på: ipsnews(a)telia.com och meddela att ni använt den.



Ashfaq Yusufzai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *