Bukarest, 090306 (IPS) – Världscupen i skidor för kvinnor hölls på en omdiskuterad anläggning i Bulgarien förra helgen. Expansionen av skidanläggningen har länge kritiserats av miljöaktivister och representanter från Unesco, eftersom platsen är utnämnd till världsarv.
När IPS frågar Internationella skidförbundet om deras beslut att förlägga världscupen i Bansko säger representanten Riika Rakic att skidanläggningens miljöpåverkan inte varit ett problem i sammanhanget.
– Vi litar på att de lokala arrangörerna respekterar och följer den lagstiftning som finns.
Men skidorten Bansko i Pirinbergens naturreservat expanderar och hotar den omkringliggande miljön, enligt en rapport från nätverket Save Pirin Coalition som stöds av flera miljöorganisationer i Bulgarien.
Studien visar att skidanläggningen Pirin Park breder ut sig långt utöver för vad som är tillåtet. Anläggningen omfattar numera 247 hektar mark istället för de 99 hektar som landets miljömyndigheter gett sitt godkännande för.
Miljön i området har tagit skada, hävdar organisationerna. Skövlingen av skog och grävprojekt har lett till att stora mängder jord sköljts bort, vilket har gett upphov till stora sprickbildningar i bergen. Naturreservatet har skurits av på flera håll och brunbjörnen har drivits bort från sina områden.
Skidorten Bansko har varit omdiskuterad även tidigare. Den europeiska utvecklingsbanken, EBRD, var förr en viktig investerare i regionen men sålde sina andelar år 2006, sedan miljöaktivister och representanter för Unesco kritiserat exploateringen av området.
Medan skidåkarna tog sig ned för backarna i Bansko i fredags, fylldes de centrala delarna av huvudstaden Sofia med demonstranter. De protesterade mot beslutet att avsätta ett antal chefer för nationalparkerna – som motsatt sig byggprojekt i naturreservaten.

