Organisationer välkomnar åtal för krigsbrott

New York, 090305 (IPS) – Igår meddelade Internationella brottmålsdomstolen ICC att Sudans president Omar al-Bashir ska gripas misstänkt för krigsförbrytelser. Det välkomnades av människorättsgrupper som sedan länge velat se ett sådant beslut.

– Det är viktigt, först och främst för befolkningen i Darfur, men också för ICC och rättsskipningen, säger Richard Dicker från organisationen Human Rights Watch, till IPS.

Den sudanesiske presidenten tillbakavisar anklagelserna och säger att åtalet är “nykolonialistiskt”.

– Vi fördömer beslutet. ICC har ingen verklig betydelse för oss, vi är inte bundna av domstolens beslut och vi kommer inte att samarbeta, sa Sudans FN-ambassadör Abdalmahmood Abdalhaleem Mohamad vid en presskonferens i FN-högkvarteret.

ICC har kritiserats för att enbart väcka åtal mot ledare i afrikanska länder. Men Niemat Ahmadi, kvinnorättsaktivist från nätverket Save Darfur Coalition, menar att det handlar om att afrikanska ledare i många fall misslyckats med att ta sitt ansvar.

– Om Sudan hade haft ett fungerande rättssystem hade inte den internationella domstolen behövt ingripa.

Det är första gången som en sittande statschef åtalas vid domstolen och president al-Bashir misstänks för krigsbrott, som plundring och avsiktliga attacker mot civila, samt mord, tortyr och våldtäkt.

Hundratals demonstranter samlades i går i huvudstaden Khartoum och säkerheten har förstärkts utanför västerländska ambassader. Oro finns för vedergällningar mot Afrikanska unionens och FN:s styrka och även mot hjälparbetare.

USA, Storbritannien och Frankrike stödjer en internationell rättegång mot den sudanesiske presidenten. Men Afrikanska unionen och Arabförbundet varnar för att åtalet kan driva Sudan in i en än djupare kris. Kritiker menar att beslutet kan skada fredsprocessen.

Men att ge upp rättvisan är inte trovärdigt eller hållbart i längden, framhåller människorättsgrupper.

– Det är ingen fredsprocess att tala om. Ingen av parterna har visat någon vilja att nå en lösning på konflikten, säger Richard Dicker.

Omkring 300 000 människor har dödats, tiotusentals har våldtagits och närmare tre miljoner har drivits på flykt i det krigshärjade Darfur enligt FN.

Internationella brottmålsdomstolen ICC inrättades efter ett fördrag som slöts i Rom år 1998 och som godkänts av 108 länder. Domstolen kan ingripa om krigsbrott begåtts i de länder som förbundit sig att följa fördraget. ICC kan också kopplas in av FN:s säkerhetsråd och då även ingripa i andra länder.

Sudan har inte godkänt fördraget. Inte heller Ryssland, USA, Indien, Irak, Iran, Israel, Kina eller Pakistan står bakom ICC.

Nigar Hacizade

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *