Asunción, 081103 (IPS) – I fredags upptäcktes ett fram till nu okänt arkiv med bilder och personuppgifter över politiska fångar som diktaturen upprättade under Alfredo Stroessners tid vid makten. Arkivet, som hittades i en källare i centrala Asunción, kan bringa klarhet i flera av de människorättsbrott som begicks under diktaturen från 1954 till 1989.
Dokumenten hittades i källaren till en byggnad som tillhör landets inrikesdepartement, efter att en före detta soldat tipsat om var det fanns. Efter att man slagit upp ett hål i en källarens väggar upptäcktes ett hemligt rum där dokumenten fanns samlade.
Enligt den lokale människorättsaktivisten Martín Almada, som 1992 avslöjade det som kommit att kallas för “skräckens arkiv”, brukade soldaten under diktaturen servera mat till de politiska fångar som hölls inspärrade i källaren. Enligt Almada, som 2002 belönades med Right Livelihood Award, användes källaren för att tortera de politiska fångar från Paraguay, Argentina, Brasilien och Chile som föll offer för “operation Condor” – ett gemensamt samarbete mellan ländernas dåvarande militärdiktaturer för att spår upp och eliminera vänsteraktivister.
Efter att informationen om det nyupptäckta arkivet läckt ut kom mängder av människor till byggnaden på jakt efter information. Åklagaren Fátima Britos beslutade därför att spärra av byggnaden.
Många av dokumenten är enligt åklagarmyndigheten i dåligt skick efter att ha förvarats i den fuktiga källaren. Arkivet har redan fått namnet “skräckens arkiv II”.
Det stora arkiv som Martín Almada upptäckte i en polisstation i Asunción 1992 innehöll fler än 700 000 dokument, varav många använts som bevis i rättegångar. Alfredo Stroessner störtades i februari 1989 och avled i Brasilien 2006.

