Afghanistan: Talibanernas självförtroende ökar

Kabul, 080822 (IPS) – I tisdags dödades tio franska Natosoldater av talibaner strax söder om Kabul. Händelsen betraktas som en propagandavinst för de talibaner som tycks få ett allt större självförtroende.

Natostyrkorna dödade samtidigt dussintals med rebeller och lyckades slå tillbaka anfallet, som skedde i distriktet Sarobi, några mil öster om huvudstaden. Förutom de tio franska soldater som dödades skadades ytterligare 21 Natosoldater i samband med att ett hundratal rebeller attackerade trupperna. Striderna pågick i flera timmar.

Frankrikes president Nicolas Sarkozy anlände till Kabul på onsdagen för att ge sitt stöd till de kvarvarande franska trupperna i landet.

Under den senaste veckan har rebeller genomfört ett antal attacker i landet. I måndags utsattes en amerikansk militärbas i provinsen Khost för en attack. En bilbomb detonerade strax utanför basen och tio civila dödades.

Dagen därpå besköts samma bas med granater. De amerikanska styrkorna slog tillbaka angriparna, men rebellernas offensiv tyder på att de fått ett allt starkare självförtroende.

– Talibanerna är starkare och mer självsäkra och deras attacker mer avancerade, säger Waliullah Rahmani vid Kabuls center för strategiska studier.

Den Natoledda Isaf-styrkan uppger att hundratals talibaner har dödats i strider under året. I samband med striderna dödas ofta mängder av rebeller, enligt Nato.

Men talibanerna tycks tåla att man förlorar de flesta striderna och drabbas av många stupade. Detta tyder enligt en del analytiker på att det inte kommer att räcka med att fler internationella trupper skickas till landet.

– Detta är ett regionalt problem. Inte ens 200 000 Natosoldater kommer att räcka om inga politiska förändringar görs i Pakistan, säger Rahmani. Afghanska och amerikanska politiker har flera gånger uppmärksammat den roll Pakistan spelar som fristad för rebellerna. En del bedömare menar att det är omöjligt att besegra talibanerna om inget görs mot de grupper som opererar inne i Pakistan.

– Kampen mot terrorismen ska inte föras i Afghanistans byar. Det enda resultatet av bombanfall är att civila dödas, sa president Hamid Karzai till pressen nyligen. Karzai menar att USA istället borde fokusera på att angripa måltavlor på den pakistanska sidan gränsen, samt agera mot delar av Pakistans säkerhetstjänst.

USA har vid flera tillfällen skjutit raketer mot mål inne i Pakistan, men enligt pakistanska myndigheter är det främst civila som dödats vid dessa attacker. Regeringen i Islamabad vägrar att offentligt öppna sina gränser för amerikanska trupper, av rädsla för att det skulle resultera i omfattande inhemska protester mot inte bara USA utan också mot regeringen.

Men den politiske analytikern Habibullah Rafih, som är medlem av Afghanistans vetenskapsråd, menar att talibanernas offensiv inte enbart handlar om externa faktorer – utan också om den inhemska politiska situationen. – Folket har förlorat förtroendet för regeringen. Fler vapen kommer inte att lösa det problemet, säger Habibullah Rafih.

Med det refererar han till möjligheten att USA beslutar om att skicka ytterligare truppförstärkningar till regionen.

– Pengar till återuppbyggnaden har hamnat i fel fickor, och både regeringstjänstemän och ickestatliga organisationer betraktas som korrumperade, vilket får en del människor ute i provinserna att vända sig till talibanerna.

I takt med att klyftorna mellan befolkningen och dess regering ökar tycks rebellerna vinna mark. Mer än halva provinsen Wardak, som ligger nära Kabul, står under direkt kontroll av talibanerna, enligt den europeiska tankesmedjan Senlis Council.

Också i flera andra provinser är talibanernas närvaro mycket tydlig.

I samband med att landets självständighet skulle firas i Kabul den 18 augusti kallades fler än sju tusen poliser ut på gatorna, efter varningar om förestående attacker från rebellgrupper.

De extremt hårda säkerhetsarrangemanget förhindrade alla eventuella attentat, men resultatet blev också att myndigheterna ställde in självständighetsfirandet för första gången på flera år.

– Talibanerna lyckades stoppa firandet utan att ens behöva lyfta ett finger, säger Hamid Asir vid Nationella journalistförbundet.

Anand Gopal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *