Havanna, 080430 (IPS) – Den kubanske presidenten Raúl Castro meddelade i veckan att de flesta fångar som blivit dömda till döden kommer att få sina straff omvandlade till fängelse. Beslutet välkomnas av dem som verkar för ett avskaffandet av dödsstraffet.
Kubas kommunistregering brukar inte offentliggöra hur många som sitter fängslade i landet, eller hur många som är dömda till döden.
Elizardo Sánchez, ordförande för Kubas kommission för mänskliga rättigheter, som inte är knuten till regeringen, säger att gruppen uppskattar att det finns omkring 30 dödsdömda kubaner som alltså kan omfattas av beslutet.
Sánchez säger att vissa av de fångar som nu får sina straff omvandlade har väntat på att avrättas i över tio år. Han är uttalat kritisk till regimen på Kuba och är inte särskilt entusiastisk till veckans uppskov.
– Det som vore verkligt meningsfullt vore om dödsstraffet omedelbart avskaffades, säger han.
Castro har meddelat att man inte planerar att avskaffa dödsstraffet helt. Men det finns bedömare som menar att utvecklingen ändå är positiv.
– Det är en gest som förtjänar vårt stöd och jag är säker på att vi när vi nu rör oss mot ett klimat av ömsesidig respekt vad gäller våra internationella relationer så kommer dödsstraffet att avskaffas helt, säger pastor Raúl Suárez till IPS.
Baptistprästen Suárez har en plats i det kubanska parlamentet och där har han offentligt uttalat sig mot dödsstraffet.
– Varken i Kuba eller någon annanstans är dödsstraff ett effektivt sätt att bekämpa brott, säger Suárez, som leder Martin Luther King Jr:s minnescenter, CMMLK, i Kuba.
Det var i den regimtrogna dagstidningen Granma som Castro i tisdags meddelande att en grupp dödsdömda fångar ska få sina straff omvandlade till fängelsestraff på mellan 30 år och livstid.
Orlando Márquez, chef för magasinet Palabra Nueva, som ges ut av det katolska ärkestiftet i Havanna, menar också att beslutet är välkommet.
– Varje gest av mildhet och respekt för livet, vilket detta är ett exempel av, stärker snarare än försvagar staten som gjort gesten, säger Márquez.
I praktiken har det funnits ett tillfälligt stopp för avrättningar på Kuba sedan år 2000. Detta bröts dock år 2003 då tre män som kapat en färja och försökt ta sig till USA avrättades.
Avrättningen av de tre männen kritiserades kraftigt av omvärlden och även på Kuba.
– Många kubaner blev upprörda eftersom det männen gjorde visserligen var dåligt, men de hade inte dödat någon, säger den pensionerade läraren Digna Martínez.

