Dhaka, 061211 (IPS) – Militär har placerats ut i Bangladeshs städer för att säkra lag och ordning inför valet den 23 januari. Beslutet att placera ut militären får hård kritik och fyra av de elva rådgivarna som utgör övergångsregeringen avgick på måndagen i protest mot det.
Bangladeshs president Iajuddin Ahmed fattade beslutet att skicka ut militären sent på lördagen, trots protester från flera rådgivare.
Bland dem som har avgått finns den före detta arméchefen Hasan Mashhud och den före detta toppbyråkraten Akbar Ali Khan, som säger till nyhetsbyrån Reuters att han avgår eftersom det visat sig att rådgivarna inte har någon roll att spela.
En annan av de kritiska regeringsmedlemmarna säger till IPS att ingen av rådgivarna var för att placera ut militär, men att presidenten krävde det.
Under den senaste tidens politiska våldsamheter i Bangladesh har minst 44 personer dödats. De två läger som står emot varandra inför valet leds av Begum Khaleda Zia, som var premiärminister fram till den 28 oktober i år, och Sheikh Hasina Wajed, som var landets premiärminister 1996-2001.
Den 28 oktober lämnade Khaleda Zia över makten till övergångsregeringen, som leds av Iajuddin Ahmed. Enligt Bangladeshs grundlag måste övergångsregeringen hålla val inom 90 dagar efter det att den kom till makten.
Striden mellan de båda lägren fokuseras nu på Sheikh Hasinas krav på att landets valkommission ska ombildas. Sheikh Hasina leder Awamiförbundet, som stöds av mer än ett dussin andra partier, och hennes anhängare har demonstrerat sedan i oktober med krav på att valkommissionen ombildas, att vallängderna uppdateras och att valet ska skjutas upp.
Övergångsregeringens medlemmar har lyckats lösa ett flertal av tvistefrågorna, men i frågan om en ny valkommission håller både Awamiförbundet och Khaleda Zias parti BNP, Bangladesh Nationalist Party, fast vid sina positioner.
På torsdagen försäkrade övergångsregeringen Awamiförbundet om att deras krav skulle tillmötesgås inom en till två dagar. Sheikh Hasina svarade genom att avblåsa gatuprotesterna och bad sina anhängare att göra sig redo för att delta i valet. Men på lördagen hade man inte sett några steg mot att upprätta en ny valkommission, och istället fattades beslutet att militären skulle posteras ut.
Awamiförbundet anklagar valkommissionen, som har fem medlemmar, för att vara partisk till förmån för BNP, eftersom medlemmarna utsågs av det partiet under dess tid vid makten. Awamiförbundet anklagar även presidenten för att vara partisk till förmån för BNP.
BNP:s generalsekreterare Abdul Mannan Bhuiyan menar att det skulle strida mot grundlagen att avsätta medlemmar ur valkommissionen. Bhuiyan välkomnade beslutet att postera ut militären.
Det tycks svårt att nå enighet i frågan om valkommissionen, men övergångsregeringen har åtminstone börjat vidta åtgärder för att korrigera vallängderna.
Awamiförbundet och dess samarbetspartier har hävdat att det finns 14 miljoner falska namn i vallängderna. Och i förra veckan offentliggjorde det amerikanska demokratiinstitutet NDI en undersökning som visar att listan över väljare omfattar nästan 12 miljoner extra väljare, som kan ha tagits med av misstag eller på grund av att folk har flyttat inom landet.
Valkommissionen beslutade på torsdagen att flytta valet till den 23 januari, två dagar senare än vad som ursprungligen var planerat.
Professor Ataur Rahman, som undervisar i statsvetenskap vid Dhakas universitet, säger att de båda parterna borde ha kunnat lösa tvistefrågorna långt tidigare.
– Det verkar som om partierna saknar förmågan att förhandla. Det finns inget annat alternativ än ett trovärdigt val, och om valet inte hålls i tid kommer de här partierna att bli de största förlorarna, säger Rahman.

