Ungern: Diskriminerade romer flyr till Sverige

Budapest, 061206 (IPS) – Under de senaste veckorna har ett stort antal ungerska romer sökt asyl i Sverige och anklagat Ungern för diskriminering. Deras fall ska enligt de svenska myndigheterna prövas rättvist och individuellt, men en tjänsteman på migrationsverket, som inte vill framträda med namn, säger att han tror att det är den svenska välfärden som lockar.

Ungerska medborgare har rätt att resa fritt till Sverige utan visum. Varje dag under de senaste veckorna har romer, de flesta från den fattiga regionen Baranya i sydvästra Ungern, tagit lågprisflyget från Budapest till Malmö, och tendensen ser ut att hålla i sig.

Arbetslösheten bland romer i regionen är hög. Romerna menar att den inrikespolitiska situationen i det postsocialistiska Ungern är ohållbar för dem och att deras svårigheter att få jobb beror på rasistisk diskriminering.

Sex procent av Ungerns tio miljoner invånare är romer, en minoritetsgrupp som tros ha migrerat till Europa från Asien sedan 1300-talet. De diskrimineras i utbildningssystemet och på arbetsmarknaden och sitter ofta fast i fattigdom och långtidsarbetslöshet. Ett antal ungerska politiker och representanter för minoritetsgrupper har nu startat en kampanj för att få romerna att stanna i Ungern. Argumenten de framfört handlar bland annat om att romernas språkliga färdigheter och yrkesskicklighet inte skulle stå sig i konkurrensen på den svenska arbetsmarknaden.

Kampanjen har hittills varit framgångslös. I ungersk media spekuleras det om att asylsökarnas verkliga skäl är att få del av det svenska välfärdssystemet, och det finns de som hävdar att det faktum att de romska flyktingfamiljerna inte har gett upp sina hem och ägodelar i Ungern skulle vara ett bevis för att de planerar att återvända.

Claude Cahn, chef för Europacentrum för romers rättigheter i Budapest, är misstänksam mot den typen av mediaanalyser.

– Media gillar att underblåsa sådana här situationer, säger Claude Cahn.

– Den dominerande trenden är att utgå ifrån att de här människorna utnyttjar systemet och att se det som att människorna i väst är lurade om de medger asylskäl.

Cahn menar att det finns en ovilja att undersöka de asylsökande romernas situation på djupet.

– Åtminstone vissa av dem kan vara flyktingar på riktigt. Provet som de svenska myndigheterna är ställda inför är viktigt. Kommer de att hantera fallen individuellt och ge dem en rättvis prövning? Romer från Ungern har fått flyktingstatus förr, men inte i Sverige. Enligt Cahn har 30 procent av de romerna som sökt sig till Kanada fått asyl där.

Till följd av de asylrestriktioner EU-medlemskapet innebär är det dock osannolikt att ungerska medborgare kan få flyktingstatus i Sverige. Redan i oktober emottog svenska myndigheter 27 asylansökningar från romer, varav 25 avslogs och två drogs tillbaka.

Aldrig tidigare har Sverige konfronterats med ett så stort antal flyktingar från ett EU-land. För närvarande behandlas uppemot 300 fall, som sannolikt kommer att avslås eftersom det inte finns någon laglig grund att ta emot flyktingar med EU-pass.

En tjänsteman på migrationsverket som IPS talat med, som inte vill framträda med namn, uppger att verkets utgångspunkt är att romerna saknar asylskäl. Deras ansökningar kommer därför, i motsats till ansökningar från flyktingar som kommer från länder utanför EU, att behandlas “mycket snabbt”.

Tjänstemannen säger att asylärendena kommer att prövas individuellt, men att något annat besked än “nej” är högst osannolikt.

– Jag utesluter inte att det förekommer rasism, men vårt välfärdssystem verkar spela en viktig roll. Någon har spridit ut rykten om att vi delar ut lägenheter och pengar i något slags välkomstpaket, vilket naturligtvis inte är sant, säger tjänstemannen, som misstänker att det är ryktena om de svenska förmånernas lättillgänglighet som motiverat så många att söka sig hit. – Den ungerska ambassaden är mycket besvärad och uppfattar situationen som pinsam, säger han. I ett försök att vända utvecklingen har Ungerns statssekreterare Edit Rauch deklarerat att den ungerska regeringen nu kommer att agera snabbt och hjälpa till att skapa tillfälliga arbetstillfällen i Baranyaregionen.

Zoltán Dujisin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *