Moskva, 060828 (IPS) – Tusentals fans väntas hylla poplegenden Madonna när hon kommer till Moskva i september. Men den ryskortodoxa kyrkan vill att de lokala myndigheterna ska förbjuda konserten, och uppmanar fansen att bojkotta den.
Under låten “Live to Tell” står stjärnan vid ett enormt kors, som om hon var korsfäst. Det har lett till starka protester från kristna, judiska och muslimska grupper i Nordamerika och Europa. – Att hålla en sådan sammankomst är olyckligt. En föreställning som förolämpar de troendes känslor borde inte tillåtas, säger Michael Savin, talesman för Rysslands judiska kongress. Savin hävdar att Madonna använder judiska symboler oförsiktigt. – Med sådana provokationer kommer Madonnas föreställning knappast att bidra till att stärka toleransen i vårt land, säger han.
Många unga ortodoxa troende har börjat distribuera flygblad mot konserten. “Föreställningen är en förolämpning mot religiösa känslor”, står det i ett pressmeddelande från arrangörerna bakom kampanjen.
“Det mest vedervärdiga ögonblicket, då sångerskan uppträder på ett krucifix med en törnekrona för att parodiera Frälsaren, kommer definitivt att såra kristna. Det är att trampa på våra heliga symboler”, skriver arrangörerna.
Det finns även andra grupper som protesterar mot konserten.
“Vi ber ödmjukast Ers Helighet om att överväga att fördöma arrangörerna av, och deltagarna i, hädelsen, samt att varna dem för hur fruktansvärt det brott som planeras är”, skriver en organisation som kallar sig För det andliga återupplivandet av fäderneslandet, i ett brev till den ryskortodoxa kyrkans patriark Alexej II.
Gruppen menar att bara en varning om ett fördömande från patriarken kommer att få “deltagarna i hädelsen” att tänka efter, och att det skulle vara en nåd för “de som vacklar, eller som har en svag förståelse för gränsen mellan kristendom och antikristendom”.
– Det här är inte första gången som den här damen har blandat sånger om mänskliga passioner med kristna symboler – kors, jungfrustatyer, radband, och nu är det korsfästelse. Det betyder att sångerskan behöver andlig hjälp, säger ärkeprästen Vsevolod Chaplin, biträdande ledare för Moskvapatriarkatets departementet för externa relationer.
Alla biljetter till konserten, som hålls den 11 september, är slutsålda.

