Mexico City, 051014 (IPS) – Orkanen Stan spred död och förstörelse i Guatemala, och sänkte landet ännu djupare ner i den fattigdom som har plågat landet under årtionden.
– Situationen är hemsk, och det här kommer att leda till ännu värre hunger och fattigdom i framtiden, säger Eduardo de León, ordförande för Rigoberta Menchú-stiftelsen i en telefonintervju från Guatemala. På torsdagen stod den officiella dödssiffran på 656, men myndigheterna har sagt att den kan nå över 2 000. Det totala antalet människor som har drabbats av orkanen beräknas till omkring 250 000.
Organisationer, regeringar och frivilliga från hela världen deltar i insatserna för att hjälpa landet att återhämta sig efter katastrofen.
– Men behoven är så stora och de drabbade områdena är så isolerade att det nästan kommer att vara omöjligt att undvika hunger bland de drabbade, säger de León.
FN har sagt att Stan, som drabbade Centralamerika och södra Mexiko i början av månaden, kan komma att störta ännu fler invånare i Guatemala ner i extrem fattigdom. Därför har FN uppmanat världssamfundet att samla ihop minst 22 miljoner dollar i bistånd till landet.
Skyfall, översvämningar och jordskred som orsakades av stormen förstörde vägar, broar och stora delar av el- och telenäten. Minst två små byar begravdes fullständigt av jordskred.
De totala ekonomiska förlusterna beräknas till mer än en miljard dollar. – Det här är den värsta naturkatastrofen som Guatemala har drabbats av sedan jordbävningen 1996. Den är till och med mycket värre än orkanen Mitch, säger de León.

