Sri Lanka: Valet ett hinder för tsunamihjälp

Colombo, 051003 (IPS) – Offren för tsunamikatastrofen i Sri Lanka tycks få vänta i minst ytterligare ett och ett halvt år innan de kan lämna flyktinglägren och flytta in i egna hem.

Omkring 250 000 människor lever i flyktingläger sedan tsunamin, och nu riktar myndigheterna sina insatser mer mot att förbättra förhållandena i lägren än att bygga nya hus åt de drabbade.

– Nu måste vi övergå till rollen som socialarbetare, och arbeta dag och natt, på helger och helgdagar, sa Tilak Ranaviraja, som leder återuppbyggnaden, nyligen vid ett FN-möte.

Ranaviraja medgav att byggandet av permanenta bostäder genomgår en ''osäker'' period. I november ska presidentval hållas i landet. Det är det fjärde valet på fem år, och återuppbyggnaden har blivit lidande när uppmärksamheten fokuseras på valrörelsen.

Dessutom kan valresultatet ha stora konsekvenser för återuppbyggnaden, eftersom en viktig fråga inför valet är hur man ska dela det internationella biståndet mellan regeringen och separatiströrelsen LTTE – de tamilska tigrarna – som kontrollerar norra och östra delen av landet.

Premiärministern Mahinda Rajapakse har slutit ett avtal inför valet med det nationalistiska Folkets befrielsefront, JVP, och lovat att skrota det avtal om fördelningen av biståndet som president Chandrika Kumaratunga slöt med LTTE.

Det är uppenbart att återuppbyggnaden, trots avtalet, går mycket fortare i de singalesdominerade distrikten i södra delen av landet än i de tamilska norra och östra delarna, som drabbades värst av tsunamin.

Allra långsammast tycks återuppbyggnaden gå i distrikten Ampara och Batticaloa. I Ampara saknas pengar till att återuppbygga 7 314 av de 12 481 hus som förstördes. I det sydliga distriktet Hambantota, där behovet beräknades till 1 057 hus, har däremot byggandet av hela 4 760 hus inletts.

Återuppbyggnadskommittén TAFREN hävdar att skillnaden beror på att biståndsgivarna är mer villiga att arbeta i söder, samt att det finns logistiska och praktiska problem i öst. Inofficiellt har dock företrädare för TAFREN talat om bristande politisk vilja att driva på återuppbyggnaden i öst.

Riksrevisorn D. D. Mayadunne har riktat hård kritik mot återuppbyggnaden. En rapport som han lämnade till parlamentet i förra månaden visade att bara 13,5 procent av biståndsmedlen hade utnyttjats sex månader efter tsunamin. När det gäller bostäder visade rapporten att endast 12,3 procent av de utlovade medlen hade utnyttjats. Rapporten pekade också på flera fall av slöseri och misstänkt korruption.

Mer än 32 000 människor i Sri Lanka dog till följd av tsunamin, och 4 000 saknas fortfarande. En miljon människor påverkades av katastrofen, som var den värsta i landets historia.

Amantha Perera

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *