Indonesien: Barn i Aceh offer för människosmugglare

Jakarta, 050105 (IPS) – Den indonesiska presidenthustrun Kristiani Herawati Yudhoyono sa nyligen offentligt att hon tänkte adoptera en 13-årig pojke från Aceh vars föräldrar dog efter tsunamin på annandag jul. Flera betraktare anser att hennes agerande var ett gigantiskt misstag.

Den privata tevestationen Metro TV visade bilder på en rörd presidentfru som medan hon strök 13-årige Mirwanda över håret sa att hon tänkte adoptera barnet och låta honom gå i skola i huvudstaden Jakarta. Mirwanda överlevde katastrofen genom att springa upp på ett berg nära sitt hem i den värst drabbade indonesiska provinsen Aceh.

Men Mirwandas äldre syster, Aida, började gråta när hon såg reportaget och bad presidentens fru att genast skicka tillbaka hennes bror till henne i Banda Aceh. – Snälla, ge mig tillbaka min bror. Han är den enda jag har nu. Jag ska vara som en mor för honom och hitta nåt sätt så han kan gå i skolan, sa hans äldre syster som arbetar som hembiträde. Presidentens talesman Andi Mallarangeng sa efter Aidas uttalande att pojken hade förts till flyktinglägret i Medan, huvudstaden på norra Sumatra, som gränsar till Aceh, av presidentens följe. – Presidenthustruns plan att adoptera Mirwanda genomfördes aldrig eftersom pojken inte ville det, säger Mallarangeng. Istället lämnades pojken över till en person som sa att han var Mirwandas granne. Lägret i Medan fungerar som ett transitcenter för flyktingar som lämnat Aceh-provinsen. Kristiani Herawati Yudhoyonos agerande har mött mer kritik än beröm från vanliga medborgare eftersom många fruktar att de föräldralösa barnen i Aceh riskerar att bli offer för människosmugglare. – Varför fördes pojken ut från Aceh och sen bara lämnades till någon som hävdade att han var hans granne?, frågar Jakartabon Vincentius.

– Tänk om pojken har fallit offer för barnsmugglare?, säger universitetsstudenten Graesiana.

Indonesien fungerar både som ett ursprungsland och som ett mottagarland för barn som smugglas mellan olika länder och för olika syften. Fattigdom, brist på möjligheter för unga människor, behov av billig arbetskraft och efterfrågan på unga prostituerade i kombination med korruption och dåligt genomförde av landets lagar gör att indonesiska barn och kvinnor ofta faller offer för trafficking, enligt FN:s barnfond Unicef. – I turbulenta miljöer som i tsunami-zonen – där familjer har splittrats – är barnen mest sårbara, säger Unicef:s chef Carol Bellamy. – I vissa av de drabbade länderna har vi fått rapporter om opportunistiska barnsmugglare som exploaterar barn, säger hon.

I Banda Aceh har många flyktingar rapporterat att okända människor har frågat överlevare efter katastrofen om de känner till några barn som förlorat sina föräldrar. Enligt hjälporganisationerna har mellan 100 000 och 300 000 barn från Aceh blivit föräldralösa eller kommit bort ifrån sina föräldrar och sin släkt. – Okända människor kom för att besöka oss och ville köpa barn som inte hade några föräldrar. De sa till oss att de tänkte ta barnen med sig till Jakarta och sälja dem, säger Juliana Zakariah, flykting i Banda Aceh. Zakariah säger att hon såg människorna ta med sig en ung flicka med lockigt hår. Den ickestatliga Medan-baserade Aceh Sepakat-stiftelsen har rapporterat att de fått vetskap om att minst 20 barn har smugglats ut från Aceh sedan katastrofen. – Spädbarn och barn under 15 år är de vanligaste målen för barnhandlare, säger Masriza som arbetar för stiftelsen.

För att hindra försöken till smuggling av barn utfärdade landets vicepresident Yusuf Kalla i måndags en order att inga barn från Aceh får lämna provinsen utan tillstånd från föräldrar eller nära anhöriga. Regeringen har också utfärdat ett förbud för barn från Aceh som är under 16 år att lämna landet och har infört ett tillfälligt förbud mot att adoptera barn från provinsen. Många människor i Jakarta har uttryckt sin vilja att bli fosterföräldrar eller adoptera föräldralösa barn från de drabbade områdena. Enligt Makmur Sunusi, ansvarig för skydd av barn inom socialdepartementet, är adoption bara tillåtet om det kan bevisas att båda föräldrarna och andra nära släktingar är döda. – Acehnesiska barn som har förlorat sina föräldrar men som har syskon kvar, som i fallet med pojken som presidentfrun ville adoptera, kan inte adopteras, säger Sunusi. Sunusi säger att invånare i Aceh-provinsen bör få förtur för adoption så att barnen ska sparas ytterligare känslomässiga problem som en flytt kan innebära. Och vad gäller 13-årige Mirwanda så har Metro TV letat efter honom i alla flyktingläger i Medan strax efter att det avslöjats att han befann sig i norra Sumatra. De hittade honom först en vecka senare – den 3 januari tillsammans med 14 andra barn från Aceh i ett hus i en förort till Medan.

Richel Dursin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *