Malaysia: Hårda regler mot politiskt aktiva studenter

Penang, 041129 (IPS) – Malaysias studenter tillåts inte engagera sig politiskt. Det är ett faktum som journaliststudenten Soh Sook Hwa fått erfara.

Soh studerar vid universitetet USM och hon har fått sota för att en bild av henne publicerats i flera tidningar, i ett sammanhang som kan tyda på att hon var engagerad i oppositionens kampanj inför valet i landet tidigare i år. Hennes fall illustrerar det minfält som studenter måste traska igenom om de blir socialt eller politiskt aktiva i detta land. I förra veckan utfrågades Soh i nästan två timmar av USMs högsta ledning om hennes roll i samband med valet i mars. Hon förbjöds också att berätta om vad som framkom under mötet. Det slutliga beskedet om hennes framtid kommer att avgöras först senare, kanske beroende på att fallet utlöst skarpa protester från olika grupper och oppositionspartier. Fler än 50 grupper har gemensamt krävt att inga åtgärder drabbar Soh. Under förhöret av henne höll ungdomsavdelningen till det oppositionella partiet Demokratisk aktion en kortare demonstration utanför universitetet, strängt bevakade av säkerhetspersonal. Sohs fall hade uppmärksammats av hela landet, och säkerheten runt USM hade förstärkts med flera säkerhetsstationer. Enligt Malaysias hårda högskoleförordning får studenter inte visa sitt stöd för något politiskt parti, fackförening eller andra organisationer utan att först få tillstånd från universitetsmyndigheten. Fallet med Soh är bara ett i en lång rad av liknande fall som på ett klart sätt visar bristen på tolerans gentemot som studenter som uttrycker sig på ett sätt som anses gå emot den dominerande politiska ideologin. Soh själv får inte får tala med medierna, men flera andra studenter berättat för IPS om farorna med att vara politiskt aktiv på landets universitet. Lim, som blev klar med sin utbildning i journalistik i år, berättar om vad som hände efter att hon varit med och bildat en grupp på universitetet som tog emot klagomål från studenterna. Klagomålen gällde bland annat missnöje över att man tvingades bära identitetskort på universitetet.

– För detta blev jag uppkallad till säkerhetsavdelningen. De frågade mig varför studenterna skrev saker som kunde skada universitetets anseende. De frågade samtidigt varför jag gjorde detta utan tillstånd. De insisterar alltid på tillstånd – det krävs tillstånd för att göra än det och än det andra, säger Lim. En annan ung aktivist som vet vad Soh tvingats gå igenom är Choo Chon Kai, vid människorättsorganisationen Suaram i Penang. Han blev själv inkallad till USMs expedition 2001, då han studerade på skolan. Orsaken var att han sålt knappar som ingick i en kampanj mot landets drakoniska säkerhetslag, vilken gör det möjligt att häkta människor på obestämd tid. – Det handlar mer om ett förhör än om en utfrågning, säger han om den mer än en timme långa grillningen. I hans fall tvingades han besvara en lång rad frågor från en panel bestående av universitetets högsta ledning. – Man är tvingad att besvara alla deras frågor och det finns ingen advokat där för att försvara dig, säger han.

Även Choo varnades för att berätta för någon vad som skett. Som straff blev han avstängd under en termin.

Anil Netto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *