Valet i USA: Sluga företag ger bidrag både till Bush och Kerry

Washington, 040908 (IPS) – Fyra av de tio största bidragsgivarna till George Bushs och John Kerrys presidentvalskampanjer ger pengar till båda sidor, enligt en ny studie gjord av den oberoende tankesmedjan Centre for Public Integrity.

Enligt studien delar numera president Bush och hans demokratiske utmanare på nästan hälften av sina största bidragsgivare. Det tyder på att företagen hoppas kunna försäkra sig om en bra relation med de styrande i vita huset oavsett vem som vinner valet i november.

Loppet mellan de båda är jämt. Enligt en opinionsundersökning gjord av USA Today/CNN/Gallup Poll, som släpptes under tisdagen, ledde Bush med 52 procent, Kerry hade 45 procent och den oberoende kandidaten Ralph Nader låg på en procent. – Konventionella teorier inom kampanjbidragsgivande säger att du alltid vill ha dina pengar på den vinnande hästen, säger Alex Knot, en av författarna till den nya studien. – Om det finns några fördelar för dem som bidrar är investeringen av några hundra tusen dollar ingenting i jämförelse med de miljarder som fördelaktig lagstiftning kan ge, säger han. Tidigare kom de flesta av Kerrys största bidrag från telekombranschen och från advokatfirmor medan Bushs största bidragsgivare traditionellt är finansbolag. Men under årets val har detta förändrats. – Vad vi ser är en ny trend där finansbolag som tidigare exklusivt favoriserade republikanerna nu också stödjer Kerry, säger Knot.

– Det finns flera förklaringar till varför detta sker. Ett av de mest intressanta är att dessa företag helgarderar sig. Bushs främsta mecenater är finansjättar som Morgan Stanley , Merrill Lynch och Pricewaterhouse Coopers. Kerrys viktigaste stöttepelare är Harvard University, Time Warner, Levin, Cohn, Ferris, Glovsky och Popeo. De företag som traditionellt stött Bush ger fortfarande mest pengar till hans kampanj. Citigroup, gav exempelvis Kerry 169 254 dollar medan Bush fick 246 645 och Morgan Stanley gav Bush 486 125 medan Kerry bara fick 100 204 och så vidare.

Knot tror att Bush får lejonparten av pengarna eftersom Kerry har haft kortare tid på sig att söka bidrag som sitt partis officiella kandidat samt att Bush redan har rykte om att vara välvilligt inställd till företag.



Emad Mekay

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *