New York, 040628 (IPS) – Brasilien upprepade i förra veckan sitt krav på en permanent plats i FN:s säkerhetsråd.
– Det största landet i Sydamerika har ett rättmätigt anspråk på en permanent plats, sa den brasilianska presidenten Luis Inacio Lula da Silva på torsdagen.
Under nästan 60 år, sa presidenten, har FN varit statiskt.
– Det måste förändras. Det måste bli mer demokratiskt och det måste anpassa sig efter dagens politiska verklighet.
Genom åren är det många som har varit kritiska till de att fem kärnvapenstaterna USA, Storbritannien, Frankrike, Kina och Ryssland har en så dominerande ställning i och med att de har vetorätt i säkerhetsrådet. Framför allt bygger kritiken på att den överväldigande majoriteten av FN:s medlemsländer – utvecklingsländerna – inte har någon permanent representant i rådet.
Förutom de fem permanenta medlemmarna har rådet också 10 icke-permanenta medlemmar som väljs på geografiska grunder av generalförsamlingens 191 medlemmar. De icke-permanenta medlemmarna sitter i rådet i två år och de har ingen vetorätt.
FN har diskuterat reformer av säkerhetsrådet under mer än tio år nu. Men ingenting har hänt. En anledning är att det kan bli svårt att enas om vilka länder som skulle ta permanenta platser i ett utökat säkerhetsråd.
För en eventuell plats åt Afrika finns det minst tre konkurrenter: Sydafrika, Nigeria och Egypten. När det gäller Asien är Indien den hetaste kandidaten, men Indonesien skulle kunna utmana. Brasilien är en given kandidat för en sydamerikansk plats, även om också Argentina och Mexiko har sagt att de borde få en plats.
Och förutom regionala representanter för Asien, Afrika och Latinamerika finns det även två andra stater som anser sig ha rätt till permanenta platser – Japan och Tyskland, som båda är ekonomiska stormakter.
FN är delat när det gäller platser åt Afrika, Asien och Latinamerika, men det är inte många medlemsstater som egentligen har några allvarliga invändningar mot att Japan och Tyskland skulle få permanenta platser. Däremot är många av medlemsländerna emot att de två länderna skulle få platser om utvecklingsländerna inte samtidigt får in sina representanter.
I förra veckan stärkte Brasilien sin internationella profil genom att skicka 850 soldater till FN:s fredsbevarande styrka i Haiti. De brasilianska trupperna följdes av 650 chilenare och 600 argentinare. Brasilien, Sydafrika och Indien spelar också en dominerande roll i sammanslutningen G-20, som bildades inför WTO.s ministermöte i Cancun i september 2003. G-20 leder just nu utvecklingsländerna i förhandlingarna om jordbrukssubventioner.
FN:s generalsekreterare Kofi Annan sa i förra veckan att Brasilien är en dynamisk tillgång på den internationella scenen i dag. Och på frågan om reformer av säkerhetsrådet sa Annan att hans inställning alltid varit tydlig.
– Jag menar att rådet gör ett bra arbete, men det skulle kunna bli mer demokratiskt och mer representativt, och på så sätt skulle det också få större legitimitet.
Världen i dag är inte längre densamma som 1944, då FN skapades, sa generalsekreteraren.
– Säkerhetsrådets struktur speglar den världen, men världen har förändrats och vi måste anpassa oss och ta itu med verkligheten så som den ser ut i dag.

