Paris, 040416 (IPS) – Europa måste erbjuda sina cirka tolv miljoner muslimska invånare alternativ till radikal islamism. Framstående muslimska intellektuella från olika länder i Europa uppmanar myndigheterna att ge de europeiska muslimerna ett större erkännande och en starkare identitet i samhället.
Attentaten i Madrid förra månaden, som utfördes av marockanska terrorister, har ytterligare bekräftat behovet av att bättre integrera de muslimska grupperna i Europa och stå emot utmaningen från politisk islamism, anser analytikerna.
Den franska författarinnan Leila Sebbar, som har algeriskt ursprung, anser att många europiska länder har missförstått eller inte brytt sig om vad islam är och menar att många unga invandrare därför känner sig socialt exkluderade eller diskriminerade.
– För att ta itu med de här problemen måste vi lansera en bred kampanj för att utbilda unga invandrare om deras rättigheter och om värdet av demokrati.
Sebbar har i åratal arbetat mot politisk islam som hon ser som roten till terrorism. Hon var en av de europiska intellektuella som i februari publicerade ett upprop för modern islam i Europa.
– Muslimer kan följa sin religion och samtidigt vara mot terrorism, kvinnohat och antisemitism. Dessa tre saker karaktäriserar politisk islam, säger hon.
Frankrike är det land i Europa som har den största muslimska invånargruppen med fem miljoner muslimer. Även Tyskland har en stor muslimsk minoritet – 2,5 miljoner människor av främst turkiskt ursprung. Cem Ozdemir, före detta parlamentsledamot i det tyska parlamentet berättar hur det kan vara att vara “turk” i Tyskland.
– Jag föddes i Tyskland, jag har varit folkets representant i parlamentet, jag pratar helt flytande tyska, och trots det är jag bara tysk till namnet i de flesta tyskars ögon, säger han.
– För den stora majoriteten av tyskar är jag fortfarande en turk. Denna inställning för inte integrationen framåt. Utan politiska åtgärder som kvotering till fördel för muslimska invandrare kommer integrationen inte att avancera alls Muslimer i Europa känner sig ofta utstötta, säger Cumhur Gür, turkisk skribent och författare bosatt i Sverige.
– För att få något erkännande söker många kulturellt skydd bland invandrare från deras hemländer, vilket leder till en renässans av deras hemlands kulturella ritualer, säger han.
– Det är därför som vissa turkiska folkdanser dansas bättre i Stockholm och Berlin än i de anatoliska bergen.
För att motverka detta är det viktigt att europeiska myndigheter arbetar för utbildning och anställning av invandrare, säger Gür. Intellektuella med invandrarbakgrund säger att medierna, särskilt tv, måste rekrytera fler medarbetare med invandrarbakgrund . De ser det som bland annat ett viktigt sätt att visa att invandrare är en del av samhället.
– Att invandrare är synliga i den offentliga sfären, som media, politik och konst, bidrar till att öppna sinnena både bland invandrare och i hela samhället, säger Prem Radhakishun, advokat som är född i Surinam men som i dag är nyhetsankare i nederländsk tv.
– Fanatiker försöker få oss att tro att det pågår ett krig mellan religioner och civilisationer, men vi västerländska demokratier måste hitta nya sätt att hantera krisen, säger Spaniens nye utrikesminister Miguel Angel Moratinos.
Det så kallade “kriget mellan civilisationer” är bara en slogan som är uppfunnen för att rättfärdiga krig, menar han. Det handar inte om ett krig mellan civilisationer eller religioner utan om skilda intressen och makt, enligt Moratinos Många islamexperter påpekar att majoriteten av alla muslimer redan är sekulära. En av dem är Bruno Etienne, religionsprofessor vid universitetet i Aix-en-Provence och författare till flera böcker om islam i Europa. Han påpekar att färre än 20 procent av de muslimer som lever i Frankrike besöker en moské regelbundet.
– Långt över 90 procent av muslimerna i Europa är välintegrerade och identifierar sig med det västerländska samhället, säger Etienne.
Det största hotet mot integrationen är det stora inflytande som Saudiarabien har över vissa imamer i Europa, menar han.
– Saudiarabien underblåser antisemitism och radikalism bland vissa religiösa ledare i Europa. Trots det ser vissa västerländska länder Saudiarabien som en allierad, säger han.

