Argentina: Diktaturens brottslingar smiter från husarrest

Buenos Aires, 040205 (IPS) – 82 före detta militärer i Argentina har under de senaste åren dömts för brott som de begått under diktaturen 1976-1983. Men rapporter har gjort gällande att 11 av dem som dömts till husarrest – ofta i fina förortsvillor – regelbundet bryter mot förbudet att lämna sina hem.

Det senaste fallet ledde till att den före detta generalen Guillermo Suárez Mason fick sin husarrest upphävd och flyttades till ett fängelse i Buenos Aires-området.

Enligt ett anonymt meddelande som utrikesdepartementet tog emot på måndagen lämnade Suárez Mason sitt hem för att delta i en 80-årsfest som hade arrangerats åt honom vid en lokal fotbollsklubb den 23 januari.

Händelsen ledde inte bara till att Suárez Mason förflyttades till fängelse, utan även till att Ecuadors ambassadör i Argentina tvingades lämna sin post.

Suárez Mason var befälhavare för den fruktade första armékåren från 1976 till 1979. De flesta av de 30 000 människor som försvann under diktaturen hölls inspärrade vid någon av de 40 faciliteter där politiska motståndare fängslades och torterades av första armékåren.

Fångar som är över 70 år gamla samt aids-patienter kan ansöka om att få avtjäna sina fängelsestraff i husarrest. Enligt argentinsk lag behöver man inte ha vakter som ser till att den som dömts till husarrest inte lämnar hemmet.

Men om det kan bevisas att den dömde har lämnat hemmet utan tillåtelse kan domaren som dömt dem dra tillbaka beslutet om husarrest och förflytta dem till fängelse.

Suárez Mason förnekade på tisdagen att han hade lämnat sin lägenhet i centrala Buenos Aires. Men Ecuadors nu avsatte ambassadör Germánico Molina medgav att han hade besökt Suárez Masons lägenhet den 23 januari för att överlämna en present. Ambassadören sa också att under tiden han var hos den före detta generalen kom en vän dit och tog Suárez Mason till den fest som skulle hållas för att fira hans 80-årsdag.

Men enligt ett fax till utrikesdepartementet var det Molina själv som hämtade Suárez Mason i sin diplomatbil, samt körde honom hem fem timmar senare.

Efter att ha tagit emot faxet kontaktade utrikesministern Rafael Bielsa Molina, som bekräftade att han hade varit på middagen tillsammans med Suárez Mason.

Utrikesdepartementet bad den ecuadorianska regeringen att dra tillbaka sin ambassadör, och Ecuadors president Lucio Gutiérrez avsatte Molina på tisdagen.

Men Suárez Mason var inte den första av diktaturens brottslingar som bröt mot sin husarrest. Ett uppmärksammat fall gäller den förre amiralen Emilio Massera. Han sågs på gatorna i centrala Buenos Aires 1986, då han skulle sitta i ett militärfängelse. Massera benådades i samband med en amnesti, men greps och dömdes igen i slutet av nittiotalet till husarrest. Men 1999 fotograferades han av en reporter då han vandrade omkring utanför den tomt som tillhörde hans lyxhus på landet.

Marcela Valente

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *