Islamabad, 031208 (IPS) – Pakistan öppnade den 1 december en ny gränsstation mellan sydvästra Pakistan och Afghanistan. Men den afghanske försvarsministern general Fahim avfärdade genast stationens legitimitet. Han hävdar att den ligger på afghanskt territorium som har ockuperats av pakistanska trupper efter talibanregimens fall.
Fahims uttalande är ett exempel på den spänning som råder mellan de två grannländerna.
– Det här övergången är en del av våra försök att minska den illegala rörelsen av människor över gränsen, säger en talesman för den pakistanska paramilitära styrkan Pishin Scouts som bevakar gränsområdet.
Den nya gränsstationen ligger nära Chaman i den pakistanska provinsen Balochistan. Pakistanierna kallar den “Vänskapsporten” – men vänskap är det sista som präglar relationen mellan de båda länderna.
– Pakistan har inte rådfrågat den afghanska regeringen innan de öppnade stationen. Vi kommer att ta upp frågan med Islamabad inom kort, säger en tjänsteman på afghanska UD.
Den afghanska regeringen domineras av den tidigare oppositionen mot talibanregimen i Afghanistan – den Norra alliansen. Alliansen består framförallt av icke-pashtunska grupperingar. Dessa anser att Pakistan bär ansvaret för att den pashtunska talibanrörelsen växte fram och tog över makten i Afghanistan.
Trots att Pakistans relation till talibanerna förändrades efter attackerna mot amerikanska mål den 11 september 2001, som en del av Pakistans fördjupade relation till USA, så misstror fortfarande den afghanska regeringen sina kollegor i Pakistan och vice versa.
Afghanistans regering hävdar att de pakistanska styrkorna har utnyttjat det säkerhetsvakuum som uppstod efter talibanregionens fall och roffat åt sig afghansk mark. Den anser också att de stora säkerhetsproblemen i delar av Afghanistan är omöjliga att bekämpa på grund av att Pakistan inte tar itu med talibanfraktioner och andra miliser i regionen.
Afghanistans president Hamid Karzai har i intervjuer med utländska tidningar antytt att Pakistan inte gör tillräckligt för att kväsa terrorismen.
– Vi kan inte stoppa den här terrorismen så länge Pakistan inte samarbetar.
Jag anser att Pakistan kan och bör göra mer mot terrorismen, sa Karzai till den tyska tidningen Der Spiegel nyligen.
Inte oväntat förargade detta uttalande de pakistanska myndigheterna.
– Det de afghanska ledarna bör göra är att snacka mindre och göra mer för att få ordning i sitt hus, löd kommentaren till artikeln från Masood Khan på pakistanska utrikesdepartementet.
Khan tillade att Afghanistan kan förbättra säkerheten i landet genom att minska de lokala krigsherrarnas makt och genom insatser mot narkotikaodlingen och smugglingen.
Myndigheterna i Kabul reagerade starkt på Pakistans kommentarer.
– Att föreläsa för ett annat land om dess inrikes utmaningar à faller utanför de diplomatiska normerna och gränserna för den nya vänskapliga relation vi hoppas kunna etablera med den pakistanska regeringen, säger Omar Samad som arbetar för afghanska UD.
I slutet av november sa den afghanske presidenten Karzai till den brittiska tidningen The Times att talibanledaren Mullah Omar gömmer sig i Quetta, huvudstad i den pakistanska provinsen Balochistan. Pakistan förnekar sanningshalten i Karzais uttalande.
Pakistan avfärdar anklagelserna om att landet inte gör tillräckligt för att bekämpa terrorismen. Landet har 70 000 soldater som bevakar den cirka 2 200 kilometer långa gränsen mellan de båda länderna. Myndigheterna har också slagit till mot extrema grupper i landet och konfiskerat deras ekonomiska tillgångar. Pakistan har gripit över 500 misstänkta medlemmar av al-Qaida eller talibanrörelsen och lämnat över dem till USA, hävdar de.
En kommission bestående av företrädare för Pakistan, USA och Afghanistan träffas regelbundet för att diskutera jakten på al-Qaida- och talibananhängare. Den 2 december möttes kommissionen och det aggressiva tonläget mellan Pakistan och Afghanistan mattades lite efter det mötet.
Afghanska företrädare sa efter mötet att de har problem med infiltration av talibaner men pekade inte ut Pakistan som syndabock den gången. Flera pakistanska politiker argumenterar för att det ligger i landets intresse att skaffa en god relation till Pakistan.
– Försämrade relationer till vår granne Afghanistan är inte i Pakistans intresse. Stabilitet i Afghanistan är viktigt för stabilitet i Pakistan och i hela världen, sa den före detta pakistanska premiärministern Benazir Bhutto nyligen.
“Islamabad bör kyla ner sin besatthet med den norra alliansen och president Musharraf bör ringa upp sin vän Karzai och sluta med det verbala fäktandet.
Men Herr Karzai bör också styra sitt anti-pakistanska utrikesdepartementet bättre”, skrev den Lahore-baserade tidningen Daily Times förra veckan.

