Irak: Saddams skuld och givares tveksamhet hotar återuppbyggnad

Bagdad, 031022 (IPS) – De irakiska delegater som är på väg till givarkonferensen i Madrid hoppas på det bästa, men de är beredda på att få återvända tomhänta.

Mer än 1000 delegater väntas komma till konferensen, där de under torsdagen och fredagen ska diskutera hur man ska finansiera återuppbyggnaden av Irak.

Irak skickar 100 delegater, däribland en tredjedel av det styrande rådet, och hälften av de nyligen utsedda ministrarna.

Enligt Världsbankens och IMF:s beräkningar kommer återuppbyggnaden av Irak att kosta omkring 55 miljarder dollar under de kommande fem åren.

USA har lovat Irak 20 miljarder dollar under nästan år, och Japan har utlovat 1,5 miljarder dollar. Men förutom USA och Japan är det bara EU som kan antas ge något löfte om stöd till Irak i Madrid.

Och hälften av USA:s utlovade 20 miljarder dollar kommer i form av ett lån, vilket ska läggas till den enorma utlandsskuld som Irak dragit på sig under de 35 år som Saddam Hussein styrde landet.

Flera organisationer, bland annat den svenska biståndsrörelsens samarbetsorganisation Forum Syd, kräver att Irak inte ska behöva betala de skulder som den förra regimen drog på sig.

Det finns inga exakta siffror på hur mycket Irak under Saddam var skyldigt resten av världen, men man räknar med att det handlar om omkring 130 miljarder dollar. Sverige har fordringar på omkring 198 miljoner dollar (1568 miljoner kronor).

Forum Syd vill att Sverige ska visa vägen genom att skriva av fordringarna på Irak, och menar att länderna som finns i Madrid säger sig vilja hjälpa Irak, men att de i själva verket “lägger sten på bördan” genom att inte ta itu med frågan om skulderna.

När det gäller bidrag till återuppbyggnaden är det viktigt för Irak att kunna övertyga eventuella biståndsgivare om att säkerhetssituationen kommer att förbättras kraftigt inom en relativt snar framtid.

– Vi är medvetna om att det till stor del beror på säkerhetssituationen, men vi hoppas att den förbättras och att vi ska kunna börja exportera vår olja.

Då kommer det att bli mycket lättare att komma tillbaka till givarländerna och söka mer pengar, sa Iraks planeringsminister Mehdi Hafez vid en presskonferens tidigare i veckan.

Men kanske är det alltför optimistiskt. Det sker fortfarande attacker mot ockupationsstyrkorna varje dag i Irak, och 103 amerikanska soldater har dödats sedan den första maj i år.

Och oljeproduktionen är också osäker. Innan kriget sålde Irak omkring tre miljoner fat olja per dag. Men sedan USA:s invasion har de två viktigaste oljeledningarna i landet ständigt saboterats. Därför har Irak knappt sålt någon olja alls under de senaste sju månaderna.

Enligt ockupationsmaktens budget kommer oljan i Irak att generera 12 miljarder dollar under nästa år. Men många anser att den uppskattningen är alldeles för hög.

Peyman Pejman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *