Lagos, 031010 (IPS) – Den utlysta storstrejken i Nigeria har dragits tillbaka. Om strejken, som var riktad mot högre bränslepriser, blivit verklighet hade en stor del av landet lamslagits.
I början av veckan förberedde sig landets befolkning för en långvarig konflikt. Många hamstrade mat och tog ut pengar från sina sparkonton.
Men under onsdagen kom beskedet från den fackliga organisationen NLC att strejken dragits tillbaka. Om inte det hade skett hade strejken brutit ut på torsdagen.
Beskedet om att strejken var avblåst kom dock sent på onsdag kväll, vilket märktes på torsdagen genom att trafiken i huvudstaden var ovanligt lugn och många affärer var stängda.
Enligt NLC:s ledare Adams Oshiomhole drogs stridsåtgärden tillbaka eftersom landets oljebolag tillsammans med regeringen kommit överens att dra tillbaka prishöjningarna på bränsle.
– Om dom kommit överens om att återgå till de tidigare priserna är aktionen inte längre nödvändig och dras därför tillbaka, säger Oshiomhole.
Nigeria är den sjätte största producenten av råolja i världen. Landet förser världsmarknaden med omkring två miljoner fat olja om dagen.

